Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Siyasi liderler seçmenlere oy kullanmaları için çağrıda bulundu

25/06/2023

Yunanistan’da düzenlenen genel seçimde siyasi parti liderleri sandık başında seçmenlere oy kullanmaları için çağrıda bulundu. Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiryakos Miçotakis, ülkelerinin istikrarlı ve verimli bir hükümete kavuşması için tekrar oy kullanacaklarını söylerken, SİRİZA lideri Aleksis Çipras seçimin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. PASOK lideri Nikos Andrulakis ve KKE lideri Dimitris Kuçumbas da seçmenlerden destek istedi.

Merkez sağda yer alan ve son dört yıldır tek başına iktidar olan Yeni Demokrasi Partisinin lideri ve eski Başbakan Kiryakos Miçotakis, oyunu başkent Atina’nın Kifisia semtinde kullanırken, “Ülkemizin, dört yıllık perspektifle istikrarlı ve verimli bir hükümete kavuşması için birkaç hafta içinde tekrar oy kullanıyoruz.” diye konuştu.

Seçmenlere sandığa gitmeleri için çağrıda bulunan Miçotakis, seçime katılım oranının, yüzde 61,10 olduğu 21 Mayıs’taki genel seçimlere göre yüksek olması umudunu dile getirdi.

Miçotakis açıklama yaparken kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi “Mültecilere destek olun” yazılı pankart açtı.

SİRİZA lideri Aleksis Çipras ise seçim sistemi gereğince sandıktan çıkacak birinci partiye fazladan 50 milletvekilliği verilmesi nedeniyle bugünkü seçimin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Çipras, “Yarın kontrolsüz bir hükümet mi yoksa demokrasi ve siyasi sistemimizde denge mi olacağına karar veriyoruz.” dedi.

PASOK lideri Nikos Andrulakis de etkili muhalefet için seçmenlerden partisine destek istedi.

KKE lideri Dimitris Kuçumbas da seçmenlere sandığa gitmesi için çağrıda bulunarak, mecliste güçlü, halkçı ve mücadeleci bir muhalefet bulunması için destek talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu