Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Çınar Derneği Ilıca köyündeki cami saldırısını kınadı

17/06/2023

Çınar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Ilıca köyündeki camiye ve Kur’an-ı Kerim’e yapılan çirkin saldırıyı kınadı.

Çınar Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Batı Trakya Türklerinin meskûn olduğu İskeçe ili Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Ilıca köyünde bir camiye ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz.

Küresel bir salgın gibi dünya barışını tehdit edecek boyutlara ulaşan İslamofobi ve Türkofobinin ülkemizde sorumlu pozisyondaki kişi ve kuruluşlarca pompalanmasının olumsuz sonuçlarından bölgemizin de giderek etkilendiğine şahit olmaktayız. Başta Yunanistan Kilisesinin başı olmak üzere birçok Metropolit ve papazın Türk ve İslam düşmanı fanatik söylemlerinin bölge, ülke ve uluslararası boyutlara varan olumsuz sonuçlarına sık sık şahit oluyoruz.

Son günlerde de bölgemizin Batı Trakya Türk Azınlığının (milli/dini) kimliği üzerinden nasıl hedef gösterildiğine şahit olmaktayız. Özellikle iktidar partisinin lideri ve kurmayları tarafından Müslüman Türk Azınlık kimliğinin tartışma konusu yapılarak medya vasıtasıyla hedef haline nasıl getirildiği ve adeta bir “cadı avı”na nasıl davetiye çıkarıldığını kaygıyla takip ediyoruz.

Yetkili kişilerin, çokkültürlü ve inançlı bölgelerde kullandıkları söylemler konusunda daha dikkatli olmalarının önem arz ettiği açıkça anlaşılmaktadır.

Dijital çağda, artık en ücra köşesinde olan bitenden herkesin haberdar olduğu dünyamızda fanatik Türk/Müslüman düşmanları nerde bulunurlarsa bulunsun, hedef haline getirilen “Müslüman Türk” Azınlıkları ve kutsallarına saldırması mümkündür.

Bu vesileyle menfur olayı bir kez daha kınarken, makam sahibi, iktidar, siyasetçi, din adamı ve medya mensuplarına toplumsal huzur ve barışın bozulmasına yönelik davetiye çıkaracak tehlikeli söylemlerden uzak durmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu