Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Hiçbir zaman Türk Azınlık olarak söylemedim”

15/06/2023

Rodop PASOK Milletvekili İlhan Ahmet, Batı Trakya’daki Azınlığın hiçbir zaman Türk Azınlık olduğunu söylemediğini açıkladı.

Skai televizyonun yayınında açıklamalarda bulunan İlhan Ahmet, “Trakya’daki azınlık Lozan Antlaşmasında Müslüman azınlık olarak tanımlanmıştır. Bununla ilgili en ufak bir şüphe yok” ifadelerini kullandı.

Yayın sırasında program sunucusunun “Sizin geçmişte Müslüman azınlık yerine, Türk azınlıktan bahsettiğiniz yönünde bilgiler var” sorusuna İlhan Ahmet, “Hiçbir zaman söylemedim. Trakya’daki azınlık Lozan Antlaşmasında Müslüman azınlık olarak tanımlanmıştır. Bununla ilgili en ufak bir şüphe yok. Bunun dışında kendi kendini ifade etme özgürlüğü var. Bunu dışişleri bakanlığı da, kendi partim de kabul ediyor. Herkes kendi kendini tanımlayabilir. İsteyen Türk doğumluyum diyebilir veya istediği başka bir şey diyebilir” diyerek cevap verdi.

Program sunucusunun “Demek ki siz Türk azınlık için konuşmadınız?” sorusuna İlhan Ahmet “Hayır, hayır” diye cevap verdi.

“Sizinle birlikte aday olanlar Türk azınlıktan bahsettiler mi? Çünkü bununla suçlanıyorlar” sorusuna ise İlhan Ahmet şu cevabı verdi:

“Elbette, elbette. Başka konular için de şikayet ediliyor. Ben tabii ki dedektif değilim. Sayın Özgür ve sayın Zeybek için konuştunuz. Ben merak ediyorum. Bu kişiler neden çıkıp da bir açıklama yapmıyorlar? Görüşleri her ne kadar şok edici olsa da, olmasa da, yapılması gereken partinin arkasına gizlenmek değildir. Milletvekili görüşünü savunmalıdır. Oradan öteye de halk kendi kararını verecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu