Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Sakelaropulu: “Sınırları belirleyen anlaşmaların süresi dolamaz”

12/06/2023

Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, “(Batı) Trakya’daki Müslüman azınlık gelişiyor, Türkiye’deki Rum azınlık sürekli küçülüyor. Uluslararası hukukun temel ilkelerine göre, sınırları belirleyen anlaşmaların süresi dolamaz” dedi.

Atina’da düzenlenen uluslarası bir panelde konuşan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının yüzüncü yıldönümü olduğunu ve bu anlaşmanın geçerliliğini teyit etmek için mükemmel bir fırsat olduğunu söyledi.

“Uluslararası hukukun temel ilkelerine göre, sınırları belirleyen anlaşmaların süresi dolamaz ve sona eremez” diyen Sakelaropulu, “Bir sözleşme tarafı tarafından, diğerlerinin rızası olmadan tek taraflı olarak revize edilemez ve kesin bölgesel çözüm, antlaşmanın temel taşıdır. Halklar arasındaki dostluk ve devletlerin barış içinde bir arada yaşaması ancak böyle sağlam bir temel üzerinde sürdürülebilir” ifadelerini kullandı.

Konferansın çalışmalarını memnuniyetle karşıladığını belirten Sakelaropulu, “Lozan Antlaşması, felaketle sonuçlanan Birinci Dünya Savaşı sonrası bölgede barışın temel direği olmaya devam eden gücünü ve yarattığı istikrarlı çerçeveyi yeniden teyit etmek için mükemmel bir fırsattır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu