Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Başörtüsü Batı Trakya Müslüman Türk toplumunda dini bir gelenektir”

31/05/2023

Gümülcine Belediye Meclis Üyesi ve belediyenin Nestoras Çanaklis Anonim Şirketi’nin Başkanı Rıdvan Molla İsa, başörtülü azınlık üyesi son dönemde basında çıkan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rıdvan Molla İsa açıklamasında, “Başörtüsü Batı Trakya Müslüman Türk toplumunda dini bir gelenektir. Ayrıca Yunanistan cumhuriyeti demoktatik bir hukuk devletidir. Yunan anayasasının 5. maddesinde de belitildiği gibi “her birey, başkalarının haklarına zarar vermediği müddetçe, anayasayı veya iyi ahlak kurallarını ihlâl etmiyorsa, özgürce kendi kişiliğini geliştirme ve toplumsal, ekonomik ve devletin siyasi yaşamına katılma haklarına sahiptir” ifadelerine verdi.

Gümülcine Belediye meclis üyesi Molla İsa tarafından yapılan açıklama şöyle:

Suskunluğum asaletimdendir, Her lafa verilecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye. Bir de adama bakarım adam mı diye?” Mevlana, bu güzel sözü suskunluğun asalet olduğunu ve her söze yanıt vermediğini ifade etmek için söylemiş.

Lakin yaşadığımız bu güzel ülkede kültürel ve dinsel farklılıkları bir zenginlik bir avantaj olarak göremeyen zavallı, basiretsiz bazı insanlarlara da cevap vermek farz olsa gerek. Başörtüsü Batı Trakya Müslüman Türk toplumunda dini bir gelenektir. Ayrıca Yunanistan cumhuriyeti demoktatik bir hukuk devletidir. Yunan anayasasının 5. maddesinde de belitildiği gibi “her birey, başkalarının haklarına zarar vermediği müddetçe, anayasayı veya iyi ahlak kurallarını ihlâl etmiyorsa, özgürce kendi kişiliğini geliştirme ve toplumsal, ekonomik ve devletin siyasi yaşamına katılma haklarına sahiptir.”

Kaldıki tüm doktorlarımız mezun olduklarında hipokrat yemini ederler. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlara doğru tedaviyi uygulacaklarına dair yemin ederler. Merak ediyorum, bu zat Gümülcine devlet hastanesine girdiğinde Meryem anamızın ikonuna bakabiliyormu? Bakabiliyorsa aynı şeyi ona da soylesin. Anlaşılan yine kuklalığa soyunup bu toplumun huzurunu kaçırmaya çalışıyor. Doğru, oda haklı belediye seçimleri yaklaşıyor, biraz kendini göstermesi lazım. Başörtüsü camiler minareler ve mezarlıklarımız azınlığın kimliği ve kırmızı çizgisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu