Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Bizler ‘Türk’üz ve kimliğimiz ve haklarımız üzerinden seçim propagandasına alet edilmek istemiyoruz”

28/04/2023

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in İskeçe ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarına tepki gösterdi.

Habipoğlu, “Bizler ‘Türk’üz ve kimliğimiz ve haklarımız üzerinden seçim propagandasına alet edilmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan başkan Habipoğlu şunları kaydetti:

“Başbakan Miçotakis, İskeçe’de yaptığı seçim konuşmasında toplumumuzun Türk kimliğini inkarını sürdürdü, daha önce söylediklerini tekrarladı. Bu yetmezmiş gibi Başbakanımızın anavatanımızın kimliği inkar edilen ve hakları gasp edilen bizlere sahip çıkmasını seçimlere malzeme ve propaganda olarak sunması ve kimliğimize ve azınlık haklarımıza yönelik ‘efsane’ nitelemesinde bulunması kabul edilemez. Ülkemiz Arnavutluk’ta yaşayan azınlığı Ortodoks Hristiyan değil Yunan azınlığı olarak tanımlıyor ve onlara sahip çıkıyor. Bu da gayet doğal. Hatta Başbakanımız Arnavutluk’un güneyine yaptığı ziyarette orada yaşayan Yunan azınlığı tarafından Yunan bayrakları ile karşılanmıştı. Ancak henüz Avrupa Birliği üyesi olmayan Arnavutluk, topraklarında yaşayan Yunan azınlığı etnik kimliğiyle kabul eder ve tanırken Avrupa Birliği’nin eski bir üyesi olan ve her fırsatta demokrasinin beşiği olduğunu ileri süren ülkemizde bizler ‘Müslüman’ azınlık olarak nitelendiriliyoruz ve kimliğimiz inkar ediliyor. Ülkemiz böyle mi uluslararası hukuk kurallarına uyuyor, Avrupa değerlerine saygı gösteriyor? Ülkemiz ne kadar inkar etse de yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan bizler ‘Türk’üz ve kimliğimiz ve haklarımız üzerinden seçim propagandasına alet edilmek istemiyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu