Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gümülcine Müftülüğü ve GTGB iftarına soydaşlardan yoğun ilgi

12/04/2023

Gümülcine Müftülüğü ile Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin organizatörlüğünde toplu iftar programı düzenlendi.

Gümülcine Türk Gençler Birliği bahçesinde düzenlenen iftar programına, civar bölgelerde yaşayan soydaşlar yoğun ilgi gösterdi. İftar duasını Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

İftar programında protokol konuşmaları, ev sahibi Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan’ın konuşmasıyla başladı.

GTGB BAŞKANI SEDAT HASAN

GTGB Başkanı Sedat Hasan Tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Her yıl daha büyük coşkuyla kutlamayı düşündüğümüz ve planladığımız Ramazan ayini maalesef bu yıl ana vatanımız da meydana gelen deprem felaketi sebebiyle buruk geçiriyoruz bu vesileyle bu elim felakette hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum” görüşlerine yer verdi.

Başkan Sedat Hasan sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün sizleri gölgesinde ağırlamaktan onur duyduğumuz bu ulu çınar tam 95 yaşındadır. Buradan binlerce genç geçmiş ve her biri azınlığımızın bekası için çabalayan şuurlu birer nefer olmuşlardır. Tüm amacımız bu gençlerin sayısını olabildiğince arttırmaktır. Her ne kadar 1983 yılında bizleri yargı yoluyla susturmak isteseler de, biz anayasa dan kaynaklı toplanma hürriyetine kullanarak ana vatanımızın desteğini de kuvvetlice hissederek yılmadan yolumuza devam ediyoruz”

GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, iftara katılan soydaşlara katılımlarından dolaayı teşekkür etti. Konuşmasında Ramazan ayının önemine değinen müftü Şerif, Ramazan ayının son günlerine yaklaşıldığını hatırlatarak sözlerini, “Artık kurtuluşa eren günlerin içine giriyoruz, İnşallah bu bayramı günahlardan uzak ve af olunmuş olarak yaparız. Allah bizlere bir kez daha buluşmayı nasip etsin.” diyerek tamamladı.

İPSALA KAYMAKAMI ÖMER SEVGİLİ

Türkiye’den iftara katılan İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, Türkiye’de Şubat ayında yaşanan deprem felaketine değinerek bu süreçte kendilerine Batı Trakya Türk Azınlığının önemli ölçüde destek olduklarını belirtti.

Sevgili, “Şubat ayında Türkiye cumhuriyeti devletimiz büyük bir felaket geçirdi. Büyük yaralar aldık, bu yaraların sarılması için siz kıymetli soydaşlarımız elinizden geldiğince yardımcı oldunuz. Başkonsolosumuz ile sürekli iletişim halindeydik, siz soydaşlarımızdan gelen yardımları İpsala’daki depolarımıza indirme konusunda sizlere yetişemiyorduk. Bu hızınız nereden geliyor diye düşünüyordum. Bugün bu ortamda gördüm ki sizin aranızdaki birlik ve  beraberlik; bırakın depremi her türlü felaketi göğüsleyecek kadar imanlı bir duruşunuz var hepinizi çok teşekkür ediyorum. Sizler bizim için çok kıymetlisiniz” ifadelerini kullandı.

GÜMÜLCİNE BAŞKONSOLOSU AYKUT ÜNAL

Son olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal söz aldı. Öncelikle bu iftar organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrası Türk Azınlığın, Türkiye’ye olan desteklerine bizzat şahit olduğunu söyleyen Ünal, “Burada iftar yaptığımız Gümülcine Türk Gençlerbirliği bahçesinde, ve diğer yardım toplama merkezlerinde hem personel olarak hem aileler olarak bu sürecin içinde yer aldık. Aynı zamanda İskeçe‘de de farklı merkezlerde yardım toplama merkezleri oluşturulmuştu. Bizler buraları fırsat buldukça ziyaret ettik. Gittiğimiz her yerde büyük bir dayanışma ruhunu gördüm ve toplanan yardımları ülkemize ulaştırdılar. Ayrıca bu akşam burada büyük bir özveriyle çalışan genç arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Son olarak Başkonsolos Ünal sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz gençlerin en iyisini hak ettiğini söylemek istiyorum. Gümülcine’de olsun, İskeçe‘de olsun, Batı Trakya’daki soydaş öğrencilerimizin en iyisini hak ettiğini ben biliyorum, görüyorum. Önümüzdeki hayatta da sizlere başarılar diliyorum.”

İftara, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Muavin Konsoloslar Adnan Öztürk, Barış Çulha ve Subutay Koç Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, danışma kurulu üyeleri ve binlerce soydaş katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu