Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Zeybek’ten, Mustafçova Belediyesinde itfaiye birimi kurulmasına ilişkin soru önergesi

04/04/2023

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediyesine itfaiye birimi kurulmasına ilişkin meclise soru önergesi sundu.

Sivil Savunma Bakanlığına hitaben sunulan soru önergesinde milletvekili Zeybek kısa süre önce Şahin köyünde bir kafede meydana gelen yangına dikkat çekerek, “İskeçe ile Şahin arasındaki mesafe en az 26 km’dir, yani dağlık bölgeden yaklaşık olarak  35 dakikalık bir sürüş mesafesindedir ve sonuç olarak geçmişte de şahit olduğumuz gibi kaybedilen zaman bazen ölümcül sonuçlara da neden olabilir” ifadelerine yer verdi.

Konuya ilişkin milletvekili Hüseyin Zeybek tarafından yapılan açıklama şöyle:

“02. 04. 2023 tarihinde Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Şahin köyünde yeni bir yangın faciyası yaşandı.Tanınmış bir kafede meydana gelen yangın ciddi mal kaybına neden oldu. Köy sakinlerinin ifadelerine göre, İtfaiye köye ulaşmakta çok gecikmemiş olsa da, İskeçe ile Şahin arasındaki mesafe en az 26 km’dir, yani dağlık bölgeden yaklaşık olarak  35 dakikalık bir sürüş mesafesindedir ve sonuç olarak geçmişte de şahit olduğumuz gibi kaybedilen zaman bazen  ölümcül sonuçlara da neden olabilir.

5464 /06-04-2020 ile  3699 /29-01-2021 protokol numaralı soru önergelerimizde de belirtildiği gibi, geçmişte meydana gelen benzer yangın felaketlerinde ne yazık ki can kaybı da yaşanmıştır. Bölgenin dağlık kesimde bulunmasının yanı sıra İskeçe’ye uzaklığı nedeniyle de, itfaiye ekiplerinin ulaşması zor ve zaman almaktadır. Soru önergelerimize verdikleri yanıtlarda, yetkili Bakan ve İtfaiye Başkanlığı, dağlık kesimin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Mustafçova Belediyesi’ne kalıcı bir itfaiye teşkilatının kurulmasının öngörülmediğini vurguladılar.

Bölgede yaşanılan bu yangın felaketlerinin önüne geçilmesi için hiçbir önlem alınmadığından, Stavroupoli ve İskeçe ekiplerinin bu kadar geniş bir alanı   kapsaması da imkansız göründüğünden kısa bir zaman dilimi içerisinde ard arda yaşanan yangın felaketlerinden sonra Mustafçova Belediyesi’ne daimi bir itfaiye birimi kurulması ihtiyacını kez bir daha gündeme getirmekteyiz. Bu koşullarda  can, mal ve ormanı koruma yükünün vatandaşlara yüklenmesi artık kabul edilemez bir durumdur. İtfaiye Teşkilatı bu tarz felaketlerin önlenmesinden sorumludur ve yangın riskleriyle başa çıkabilecek uzmanlığa sahip tek kurumdur.

Hükümetin, anayasa gereğince vatandaşlarını korumakla yükümlü olduğu  gerçeğini anlamamakta ısrar etmesi, ormanlık alan olan bölgenin yangın felaketlerinden korunması için defalarca yapılan çağrılara kulak tıkaması, bu  yaşanan trajedilerin  tek sorumlusunun  Yeni Demokrasi Hükümetinin olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.

•İskeçe’nin dağlık bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın can, mal ve çevrenin güvenliği Devletin görevi olduğundan.

•Bu tür kazaları ve  yangın felaketlerini önlemek amacıyla herhangi bir önlem alınmadığından, sık sık yangın riskiyle karşıkarşıya kaldıklarından.

•Yangın noktalarına zamanında ulaşılabilmesi için bölgede bir İtfaiye teşkilatının  kurulması gerektiğini defalarca vurguladığımızdan.

•Ne yazık ki Hükümet bu bölgedeki vatandaşlarımızın korunması için gerekli tedbirleri almamakla birlikte onlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptığından.

Sayın Bakana sorulur ?

1.Mustafçova Belediyesi’nin İskeçe merkezinde ve diğer itfaiye biriminlerinden uzak oluşunu, bitki örtüsü ve ulaşımın zor oluşunu göz önünde bulundurursak, sözkonusu Belediye’ye bir İtfaiye birimi kurmayı düşünüyor musunuz?

2.Yaklaşık 60 yerleşim biriminden oluşan ve bağlantı yollarının kötü altyapısı nedeni ile ulaşımı zor olan Mustafçova Belediyesi’nde bir daha can ve mal kaybı yaşanmaması adına  bölgeyi yangın felaketlerinden ne şekilde korumayı düşünüyorsunuz?

3.Gelecekte bu tür olayları önlemek amacı ile  ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu