Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi’nden EFA ziyaretine ilişkin açıklama

03/04/2023

Avrupa Hür İttifakı (EFA) Genel Başkanı Lorena Lόpez De Lacalle Arizti ve beraberindeki heyet 31 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Batı Trakya’yı ziyaret etti.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisinin misafiri olarak Batı Trakya’da temaslarda bulunan Avrupa Hür İttifakı (European Free Alliance – EFA) Genel Başkanı Lorena Lόpez De Lacalle Arizti, Genel Başkan Yardımcısı Frank De Boer, Siyasi Danışman Paul Butcher ve Medya Sorumlu Sekreteri Llyr Williams’dan oluşan heyet Türk Azınık kurumları ile görüşme imkanı buldu.

DEB Partisi tarafından EFA’nın ziyaretlerine ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“31 Mart-2 Nisan 2023 tarihinde üyesi olduğumuz Avrupa Hür İttifakı ile birlikte düzenlediğimiz bu organizasyon 31 Mart günü İskeçe Türk Birliği ziyareti ile başladı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB hukuk danışmanları Ahmet Kara ve İlker Çavuşoğlu konuk heyete İskeçe Türk Birliği’nin 1983 yılından bugüne geçen hukuk mücadelesini anlattılar. Özellikle Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamamasını kabul edilir bulmadıklarını belirten konuk heyet, azınlıktaki hak ihlallerini yakından takip ettiklerini belirttiler.

Aynı gün ikinci ziyaretimizi İskeçe Azınlık Ortaokul ve Lisesi’ne gerçekleştirdik. Yıllardır fiziki koşullarının çok kötü olduğunu defaatle dile getirdiğimiz, bu okulumuzun durumunu yerinde gören heyetin hayretleri görmeğe değerdi. İskeçe’de tek azınlık ortaokul ve lisesinin bu okul olduğunu duyunca tepkileri doğal olarak daha da büyük oldu. Bu ziyaretimizde heyetimizi Encümen Heyeti Başkanı Av Ahmet Kara, Encümen Heyeti üyesi Bilal Budur, Okul Müdürü Selçuk Fehmi ve Okul Müdür Yardımcısı Eva Steryanidu karşıladı ve ağırladı. Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara okulun tarihi ve özellikle bina sorunu hakkında önemli ve geniş bilgiler verdi.

1 Nisan 2023 tarihinde DEB Partisi Genel Merkezi’nde Genel Başkan Çiğdem Asafoğlu başkanlığında DEB Partisi Yönetim Kurulu ile Avrupa Hür İttifakı heyeti kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda ağırlıklı olarak siyasi gelişmeler ve DEB Partisi’nin her alanda siyaset yapmasının önündeki %3’lük baraj engeli konuşuldu. Ayrıca DEB Partisi ile EFA işbirliğinin daha da genişletilmesi ve artırılması yönünde fikir birliğine varıldı.

DEB Partisi’ndeki toplantı sonrası Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Merkezi’nde Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile azınlığımızın temel sorunlarının ele alındığı verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Müftülük, vakıflar, eğitim ve kimlik gibi çözüm bekleyen kronik sorunlar konuk heyete aktarıldı. Toplantı sonrası Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, EFA Başkanı ve heyetine azınlığımıza gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Konuk heyet daha sonra DEB Partisi Kurucu Başkanı ve ilk Genel Başkanı rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in kabrini ziyaret etti.

Bu ziyaretin akabinde konuk heyet azınlık ve çoğunluk köylerini ziyaret ederek, azınlık ve çoğunluk arasındaki ekonomik koşulların farklılığını yerinde tespit etti. Minaresiz köy camileri, fiziki koşulları kötü olan köy okullarını görünce hayretlerini gizleyemediler.

2 Nisan 2023 tarihinde uğurladığımız EFA heyetine tüm ziyaretlerinde DEB Partisi Genel Başkan Çiğdem Asafoğlu, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah ve BAKEŞ Genel Müdür Yardımcısı Kerem Abdürrahimoğlu eşlik etti.

DEB Partisi olarak verimli bir çalışma ziyareti gerçekleştiren EFA Genel Başkanı Lorena Lόpez De Lacalle Arizti başta olmak üzere beraberindeki heyete, azınlık sorunlarımıza gösterdikleri duyarlılık için çok teşekkür ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu