Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Soru önergesiyle meclisin memuru olacak isek, o iş yaş iştir”

31/03/2023

SİRİZA Rodop milletvekili adayı ve SİRİZA Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Özgür Ferhat, Gümülcine’de yayın yapan Radyo City’nin Artı – Eksi programının konuğu oldu.

Program yapımcısı Halit Halil İbramın moderatörlüğünde sorularını yanıtlayan, Özgür Ferhat, 21 Mayıs tarihinde yapılacak genel seçimlere ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Azınlıkta en garanti milletvekili çıkabilecek partinin SİRİZA Partisi olduğunu söyleyen Ferhat, “Siyasete yeni yüzlerin girmesi gerekir. Azınlığın güçlü bir milletvekili çıkarabilmesi için ben bu yarışta varım. Yapabildiğimiz siyaseti ileriye götürmemiz gerekir. Soru önergesiyle meclisin memuru olacak isek, o iş yaş iştir” ifadelerini kullandı.

“EDEP VE ADAP KURALLARI ÇERÇEVESİNDE BİR SEÇİM YARIŞINA GİRMİŞ BULUNUYORUZ”

Öncelikle yurt içinde ve yurt dışında yaşayan tüm soydaşların Ramazan ayını kutlayan milletvekili adayı Özgür Ferhat, “Üzerimizde büyüklerimizin ve yılların bizlere kattığı bir maya var. Büyüklerimizden gördüğüm bu edep ve adap kuralları çerçevesinde bir seçim yarışına girmiş bulunuyoruz. Böyle bir seçimi halk olarak bekliyorduk. Bizler de halkımızın huzuruna çıkarak tüm Rodop ilini Gümülcine’mizi, şehirlerimizi, köylerimizi dolaşarak, insanlarımızla kardeşçe, en samimi bir şekilde yanlarında oluyorum. Böylece bölgemizin, halkımızın ve soydaşlarımızın sorunlarını yakından dinleme fırsatı bulmuş oluyorum” diye konuştu.

Artık siyasi inisayifler üretip, bir değişimin şart olduğunu dile getiren Ferhat, siyasete yeni yüzlerin girmesi gerektiğini belirtti. Son genel seçimleri çok az bir farkla kaybettiğini anımsatan Ferhat, “Halkımızdan bu yönde pozitif enerjiyi aldığımı hissediyorum. Halkımızın bana karşı olan yaklaşımları güler yüzleri, samimi yaklaşımları ve özellikle şahsıma açıktan destek vermiş olmaları bunun en açık bir göstergesidir. 32 yaşındayım, bugüne kadar halkım tarafından hiç bir saygısız davanışla karşı karşıya kalmadım ve her zaman misafirperver bir şekilde karşıladılar” dedi.

“BİZLER HALKIMIZA YAPABİLECEĞİMİZ İŞLERİ YALANSIZ BİR ŞEKİLDE ANLATIYORUZ”

“Bizler halkımıza yapabileceğimiz işleri yalansız bir şekilde anlatıyoruz” diyen milletvekili adayı Ferhat, “Ben her türlü iyi niyetli yapılan eleştirilere açığım. Sadece aynı yarış içinde olan rakiplerden kötü niyetli eleştiriler gelince, o zaman gard almayı seçmiyorum, ama daha hızlı ve aktif siyasi söylemlerle cevap veriyorum. Bu da bazılarının uykusunu kaçırmış olabilir. Herkes siyaset yapıyor, herkes konuşuyor. Ama hala daha birleştirilmiş primlerin ödenmediğini vurgulamıyorlar. ELGA’dan ödenmesi beklenen paraların yüzde 90’nı, hükümet seçimlere yakın olsun diye biraz ödemeyi ertelemektedir. Son ödeme yapacakları tarih 12 Nisan tarihini işaret ediyor. Bundan sonraki süreçte de ELGA’nın kasasında bir kuruş para kalmayacak. Bundan sonra olası zararlardan Allah bizi korusun” görüşlerine yer verdi.

“AZINLIK OLARAK HAKKIMIZI KULLANIP GÜÇLÜ BİR AZINLIK MİLLETVEKİLİ MECLİSE GÖNDEREBİLİRİZ”

Seçim sisteminden de bahseden Özgür Ferhat, “Azınlığın güçlü bir milletvekili çıkarabilmesi için ben bu yarışta varım. O yüzden şahsım adına, halkımın desteğini istiyorum. Çünkü geçtiğimiz seçimlerde çok az bir oy farkıyla milletvekilliğini kaybetmiştim. Şu anda ise şartların çok daha iyi olduğunu görüyorum. Anketlere göre de SİRİZA’nın hükümeti kurma olasılığı yüksek. Bu yeni dönemde SİRİZA hükümet kuruyorken ve bir kalkınmaya gidiyorken, burada bizler de kendi hakkımızı kullanıp güçlü bir azınlık milletvekili Meclise gönderebiliriz” ifadelerini kullandı.

“YAPMIŞ OLDUĞUM BÜTÜN AÇIKLAMALARIM TÜRKÇEDİR, ANADİLİMİZ TÜRKÇE VE HİTAP ETTİĞİMİZ KESİMLERDE DE TÜRKÇE KONUŞUYORUZ”

Mera 25 partisi lideri Yannis Varufakis’ azınlığa yaklaşımı üzerine değerlendirmelerde de bulunan Ferhat, “Negatif ve pozitif yönleri olan bir şahıs. Azınlıktan aday arama durumundadır. Bu duruma da baktığımızda anketlere göre değişmektedir. Bu arada kendileri tarafından yayımlanan bir Türkçe broşür dolaştı. Ama arkası getirilmedi. Burada küçük bir hava yaratılmaya çalışıldı. Varukis bunu yapıyorsa; bizler ise aşırı sağcı çevreler tarafından hedef tahtasına oturtuluyoruz. Bir Türkçe konuşuyoruz, Türkçe yazıyoruz. Benim yapmış olduğum bütün açıklamalarım Türkçedir. Anadilimiz Türkçe ve hitap ettiğimiz kesimlerde de Türkçe konuşuyoruz” diye konuştu.

“AZINLIKTA EN GARANTİ MİLLETVEKİLİ ÇIKABİLECEK PARTİSİ SİRİZA PARTİSİDİR”

Azınlıkta en garanti milletvekili çıkabilecek partinin SİRİZA Partisi olduğunu söyleyen Ferhat, “Bizler bu şansımızı, gelişmeleri ve halkımızın iradesini en iyi şekilde karşılamak istiyoruz. Geçtiğimiz dönemde Azınlık adaylarına kullanılan toplam oy sayısı, 27 bin, çoğunluk adaylarına ve diğer partilere kullanılan oy sayısı da 32 bin olduğunu gördük. Bu Azınlık oyları 2000 yıllarına kadar 38 bin civarındayken bugün baktığımızda neredeyse yaklaşık 11 bin oy kaybı olduğunu görüyoruz. Şu ana kadar yapılan siyasette bir tek ekonomik göç var ve elle tutulur bir şey olmadığını görüyoruz” dedi.

“SORU ÖNERGESİYLE MECLİSİN MEMURU OLACAK İSEK, O İŞ YAŞ İŞTİR”

Son olarak milletvekili Özgür Ferhat sözlerini şöyle tamamladı: “Demokrasilerde herkes aday olabilir. Ama her adayın da seçmenine karşı dürüst olması gerekir. Çok adaylar gördük, ’10 bin de alırız, 15 bin de alırız’ dedikleri gibi. Hiç konuşmayan dürüstçe çalışan abileri de gördük. Batı Trakya bundan ibarettir. Yapabildiğimiz siyaseti ileriye götürmemiz gerekir. Soru önergesiyle meclisin memuru olacak isek, o iş yaş iştir. Orada bir tek şahsi kariyer yapılabilir veya yapacağımız siyaset bir sistemin borusundan ileri geliyorsa, o boruyu üfleyenler, üflediği kadar istediklerimizi söyleyebilirler. Öte yandan ciddi dirayetli bir siyaset yapılacaksa ve buna bay koymuşsak çıkıp halka da gerçekleri anlatmak gerekir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu