Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Gençlerimizin özel psikososyal desteğe ihtiyaçları vardır”

14/03/2023

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, 14 Mart Salı günü meclis oturumunda söz aldı.

Son dönemde bölgede yaşanan intihar vakalarına dikkat çeken milletvekili Baran, “Bu toplumun geleceği olan gençlerimizin özel psikososyal desteğe ihtiyaçları vardır” ifadelerini kullandı.

Bölgede özellikle sağlık alanında psikiyatrik vakalarda artışları da dile getiren Baran, bu alanda İskeçe Devlet Hastanesinden uzman doktorların tayin edilmeleri nedeniyle hastaların Dedeağaç ve Selanik Devlet Hastanelerine başvurmak zorunda olduklarını belirtti.

Baran meclis kürsüsünden konuşmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İskeçe Ruh Sağlığı Merkezinde görevde bulunan 3 psikiyatr, mevcut eksiklikleri gidermek amacıyla, İskeçe Devlet Hastanesi’ne tayin edilmişlerdir. Böylelikle İskeçe Ruh Sağlığı Merkezi hizmet verememektedir. İskeçe Ruh Sağlığı Merkezi daha önce zeka ölçmek amaçlı, psikometrik değerlendirmeleri yapabilir iken, şimdilerde hastalar Dedeağaç Devlet hastanesine veya, Selanik’teki devlet hastanelerine başvurmak zorundadırlar.

Uzman hekim eksikliği nedeniyle nöbetlerin gerçekleşebilmesi için, İskeçe ve Gümülcine devlet Hastanelerinden psikiyatr uzmanlarının Dedeağaç devlet Hastanesinin, psikiyatri bölümüne tayin edilmeleri, diğer iki hastanedeki doktorların  işlerini zorlaştırmaktadır.

Maruz kaldıkları baskı nedeniyle şiddetli psikotik bozukluklar gösteren gençlerin, kendilerine zarar verebilecek davranışlarda ve intihar girişimlerinde bulunmalarına, giderek daha sık tanık oluyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı bu toplumun geleceği olan gençlerimizin özel psikososyal desteğe ihtiyaçları vardır.

Yeni Demokrasi Hükümetinin Ruh Sağlığı için ayırdığı bütçe, Sağlık alanında yapılan toplam harcamalarının yaklaşık sadece %5’ini temsil etmektedir. Sonuç itibarı ile bu oran, ülkemizde Ruh Sağlığının maalesef gerekli olan konumda bulunmadığının bir göstergesidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu