Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Atina’da 50 bin kişi tren kazasını protesto etti

08/03/2023

Tempi’de yaşanan tren kazasının ardından Atina’da sokaklara inen 50 binden fazla protestocu demir yolu operasyonlarının yeniden kamuya devredilmesini talep etti.

Yunanistan’da meydana gelen tren kazasının ardından başkent Atina’da sular durulmuyor. Başkentte bir araya gelen 50 binden fazla kişi hükümete istifa çağrısında bulundu. Ellerindeki pankartlarla yürüyüş gerçekleştiren protestocular, hükümet aleyhinde sloganlar attı. Protestocuların çoğunluğunu oluşturan kamu sektörü çalışanları ise, demir yolu operasyonlarının özel sektörden alınarak yeniden kamuya devredilmesini talep etti.

Protestocular polise saldırdı

Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’na kadar devam eden yürüyüş esnasında zaman zaman tansiyon yükseldi. Yaklaşık 500 protestocu çevik kuvvet polislerine bilye, taş, molotof kokteyli ve cam şişe fırlattı. Polis ise öfkeli gruba ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Göstericiler ve polis arasında yaşanan çatışmada dükkanlar ve otobüs durakları zarar görürken, bir araç ise ateşe verildi. Olay yerine gelen itfaiye yanan araca müdahale etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu