Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Çocuklarımızı Azınlık okullarına kaydederek onlara büyük bir avantaj ve kazanım sağlamış oluruz”

07/03/2023

Rodop-Meriç İlleri Selanik Özel Pedagoji Akademisi Mezunu Öğretmenler Derneği yönetimi, yeni eğitim yılı kayıtları hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, Azınlık okullarına sahip çıkmak azınlık toplumunun geleceğine sahip çıkmak anlamına geldiği ve bunu kimsenin unutmaması gerektiği vurgulandı.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlkokul, bir öğrencinin yalnızca okuma yazmayı öğrendiği bir kurum değil bunun yanı sıra toplumsal değerlerinin pekiştirildiği yerdir. Ayrıca okul, öğrencinin kendi gelenek ve göreneklerini öğrendiği, sosyalleşmesini sağladığı güvenilir bir ortamla kalmayıp, kültür ve dinini de öğrendiği önemli bir yapıdır. Sadece bunları öğrenmekle kalmayıp; aynı zamanda yaşayarak özümsediği önemli bir kurumdur. Aile temeline bağlı bilgilerin üzerine inşa ederek daha düzenli ve kapsamlı olarak bu kazanımları pekiştirip kalıcı hale getirildiği yerdir.

Azınlık okullarında öğrenci kendi anadilinin eğitimini sürdürürken aynı zamanda da ikinci resmi dili de bunun üzerine inşa ederek daha kolay öğrenmesini sağlamaktadır. Bilimsel çalışmalar da bunu yansıtmaktadır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak geleceğimiz olan çocuklarımızı Azınlık okullarına kaydederek hem eğitim hayatlarını kolaylaştırmış hem de onlara büyük bir avantaj ve kazanım sağlamış oluruz. Okullarımıza sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmak anlamına geldiğini kimsenin unutmaması gerekmektedir. Yeni çağın ihtiyaçlarına ayak uydurabilen, tüm yenilikleri sunabilen okullarımıza sahip çıkmak; yapılan olumsuz algılara karşı bir cevap olacaktır.

Bu bağlamda yukarıda bahsedilen değerler çerçevesinde önümüzdeki eğitim-öğretim yılında çocuklarını ilkokul 1. Sınıfa kaydedecek olan kıymetli velilerimizin daha duyarlı davranmalarını ve Azınlık Okullarını tercih etmelerini arzulamaktayız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu