Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Habip Oğlu: “Bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalmayacağız”

02/03/2023

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği’nin kapatılmasına yönelik açılan davaya tepki gösterdi.

ABTTF Başkanı Habip Oğlu açılan davaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Açılan dava Batı Trakya Türk toplumuna olan tutum, önyargı ve basmakalıp düşüncelerin yargı dahil her düzeyde ne denli güçlü olduğunun işareti” görüşlerine yer verdi.

Başkan Halit -Habip Oğlu açıklamasında şunları kaydetti:

“Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği’nin tescilinin iptali istemiyle Rodop Savcısı’nın açtığı dava kabul edilemez. Bekir Usta ve Diğerleri dava grubuna konu Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile Meriç İli Azınlık Gençlik Derneği’nin kayıt edilmemesine ilişkin gerekçeler konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin açıkça belirttiği üzere bir derneğin üyelerinin Türk vatandaşı olduğu veya bölgede etnik Türk azınlık olduğu izlenimini yaratması derneğin kayıt edilmemesinin ya da bu durumda tescilinin iptali için geçerli bir sebep olamaz. Zira derneğimizin de belirttiği üzere Fenerbahçeliler Derneği, kuruluş aşamasından bugüne dek tüzük dışında çalışma ve aktivite gerçekleştirmemiş, taraftar derneği olarak tüzük sınırları içerisinde hareket etti. Ancak hepimiz biliyoruz ki Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği kurulduğu ilk günden bu yana hedef haline getirildi. Yargıtay Onursal Başkanı dahi bu derneğin milli çıkarlara zarar verdiğini ve kamu güvenliğini tehdit ettiğini iddia ederek tescil kararının iptal edilmesini istemişti. Sadece bir taraftar derneği olan bu derneğimizin bu iddialarda tescilinin iptal edilmesi için açılan dava Batı Trakya Türk toplumuna olan tutum, önyargı ve basmakalıp düşüncelerin yargı dahil her düzeyde ne denli güçlü olduğunun işareti. Hepimiz konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz, bu hukuksuzluk karşısında sessiz kalmayacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu