Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

MERA 25 Türkçe broşür hazırladı

25/02/2023

Nisan ayında yapılması beklenen genel seçimleri öncesinde mecliste temsil edilen bir parti ilk kez azınlık politikasıyla ilgili parti programı yayımladı.

“Azınlığı ve azınlığın haklı taleplerini destekleyen tek parti” sloganıyla azınlık politikasını yayımlayan MERA 25 partisi, Batı Trakya Türklerinin yıllarca dile getirdiği talepleriyle ilgili konulara değindi.

MERA 25 partisi azınlık derneklerinin kendi isimleriyle ve etnik kimliklerini tanımlayan isimlerle serbestçe kurulmalarını talep ediyor.

MERA 25 partisi Batı Trakya Türk azınlığına yönelik olarak çift dilli anaokulu eğitiminin sağlanmasını destekliyor. Partinin azınlık programında müftülük seçimiyle ilgili olarak ise “Müftüler azınlık mensupları tarafından seçilmeli veya belirlenmeli, seçilecek ya da belirlenecek olanların atamaları devlet tarafından yapılmalı.” maddesi yer alıyor.

MERA 25 partisinin Türkçe olarak yayımladığı ve azınlık programına yer verdiği maddeler şöyle:

▶ Lozan Antlaşması çerçevesini de göz önünde bulundurarak, uluslararası sözleşmelerle tanımlanan azınlık hakları korunmalı.

▶ Derneklerin, kendi seçmiş oldukları ve etnik kimliklerini tanımlayan isimlerle, serbestçe kurulmalarının ve faaliyetlerini yürütmelerinin önü açılmalı.

▶ Ulusal veya etnik, dini veya dilsel azınlıklara mensup olan kişilerin haklarına ilişkin Birleşmiş Milletler Bildirgesine tam saygı gösterilmeli ve uygulanmalı.

▶ Azınlık veya bölgesel diller için Avrupa Konseyi Sözleşmesi ve Şartları derhal imzalanmalı ve onaylanmalı.

▶ Azınlığı ilgilendiren konularda tüm yetkilerin İçişleri Bakanlığı’na devredilerek Dışişleri Bakanlığı ve EYP’in azınlık konusundaki tüm yetkileri kaldırılmalı.

▶ Azınlık mensuplarının kamu yönetimine eşit katılımı sağlanmalı. Güvenlik güçleri ve ordudaki azınlık mensuplarına kıdem ve terfi gibi konularda eşitlikçi davranılmalı.

▶ Tüm azınlık çocukları için, eğitimin tüm seviyelerine eşit erişim fırsatları yaratılmalı, eğitim sistemi ve olanakları yükseltilmeli.

▶ Azınlık çocuklarının eğitime entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla çift dilli, iki yıllık okul öncesi (anaokulu) eğitimi sağlanmalı.

▶ Bölge nüfusunun sağlık durumunu iyileştirmek amacıyla önlemler alınmalı, doktorlara ve hastanelere ücretsiz erişimin sağlanmalı.

▶ Müftüler azınlık mensupları tarafından seçilmeli veya belirlenmeli, seçilecek ya da belirlenecek olanların atamaları devlet tarafından yapılmalı.

▶ Müftülüklerin her türlü adli ve yargısal yetkileri kaldırılmalı. Tüm azınlık vatandaşları için (erkek veya kadın) hukuk ihtilafları zorunlu olarak Yunan Adliyeleri tarafından çözülmeli.

Öte yandan MERA 25 partisi Türkçe broşürde genel parti programıyla ilgili maddelere de yer verildi. Programda, Suda, Dedeağaç ve tüm Yunanistan’ın Amerikan silahlı kuvvetleri için bir üs olmasının önüne geçilmesi talep edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu