Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Kültürümüze sahip çıkmak için, anadilimizi benimsememiz mecburidir”

21/02/2023

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, UNESCO tarafından 21 Şubat’ın Uluslararası Ana Dili Günü olarak kabul edilmiş olması ve kutlanması vesilesiyle açıklama yayımladı.

Anadilinne vurgu yapılan açıklamada, “Kültürümüze sahip çıkmak için, ülkemize daha yararlı olabilmek için anadilimizi benimsememiz mecburidir” ifadelerine yer verildi.

DEB Partisinden yapılan açıklama şöyle:

“1991 yılında, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 21 Şubat gününü ‘Uluslararası Anadili Günü’ olarak kabul etmiştir. Anadili bir insanın hiçbir eğitime tabi tutulmaksızın ailesi, çevresi ve toplumu aracılığı ile öğrendiği dil olarak tanımlanmaktadır.

Bu bağlamda zengin sözcük haznesine sahip anadilimiz Türkçenin değeri paha biçilemez. Kültürümüze sahip çıkmak için, ülkemize daha yararlı olabilmek için anadilimizi benimsememiz mecburidir. Dolayısıyla anadilimizi küçük yaşta çocuklara empoze etmek ve gelecekte farklı dilleri öğrenmelerini kolaylaştırmak için çift dilli anaokulları bulunması şarttır. Bu taleplerimizin ülkemizde karşılık bulmuyor oluşu da üzücüdür. Bu durumun çözüme kavuşması eğitim alanındaki talep ve beklentilerimiz arasındadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu