Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Edirne’de uluslararası öğrenciler afetzedeler için kan bağışında bulundu

15/02/2023

Trakya Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler, afetzedeler için Türk Kızılaya kan bağışında bulundu.

İl Göç İdaresi Müdürlüğünün öncülük ettiği, “Birlikte Güçlüyüz” sloganı ile hayata geçirilen bağış kampanyasında Yunanistan, Kosova, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Türkmenistan başta olmak üzere birçok uyruktan öğrenci, Türk Kızılay Edirne Kan Bağış Merkezine geldi.

Form doldurup ölçümleri yapılan öğrencilerden kan vermesi uygun bulunanların bağışları kabul edildi.

Batı Trakyalı Batuhan Hasan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zor günler geçirdiğini söyledi.

Depremlerin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Hasan, “Maddi manevi yardımlarla, bu bağışlarla devletin yanında durmaya çalışıyoruz. Uluslararası öğrenciler olarak yurt dışında ve ülke içerisinde biz devletin varlığını her zaman hissettik. Hiçbir zaman kendimizi yabancı hissetmedik. Anavatanın evlatlarıyız. Her ne kadar yurt dışında doğup büyüsek de biz de böyle bir katkıda bulunmak istedik.” dedi.

Kuzey Makedonyalı Öğrenciler Birliği Başkanı Hişam Emin de Kuzey Makedonya’da deprem sonrası yas ilan edildiğini, yardım seferberliği kararı alındığını belirtti. Emin, “Toplanan yardımlar depremzedelere ulaştırıldı. Kuzey Makedonyalı Öğrenciler Birliği olarak Türkiye’nin yanında olmaya çalışıyoruz. Biz Türk’üz, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye nasıl her zaman bize kol kanat gerdiyse biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin bu zor zamanında yanında olmak istedik.” diye konuştu.

Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık’ın eşi Dilek Kırbıyık da kan merkezine gelerek bağıştan bulunan öğrencilere teşekkür etti.

Kampanya kapsamında 30 uluslararası öğrenci ile 20 müdürlük personeli bağışta bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu