Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Başkonsolos Ünal depremzedeler için seferber olan Batı Trakya Türklerine teşekkür etti

14/02/2023

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Türkiye’deki depremzedelere yardım ulaştırmak için seferber olan Batı Trakya Türkleri ve Yunan vatandaşlara Türkçe, Yunanca ve İngilizce video ile teşekkür etti.

Ünal, Twitter’den yaptığı paylaşımda yardım malzemelerinin depremzedelere ulaşma süreciyle ilgili bilgiler vererek, bu süreçte yer alan Batı Trakyalı soydaşlara teşekkür etti.

Başkonsolos Aykut Ünal yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“6 Şubat Pazartesi gününe deprem felaketiyle uyandık. Yunanistan’da da yaralarımızı sarmak için bir seferberlik başladı. Tüm ülke genelinde kamu kurumları, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları maddi ve ayni toplamak üzere kampanyalar başlattı. Bugüne kadar Yunanistan’dan 20’nin üzerinde TIR, ayrıca muhtelif büyüklükte sayısız araç karayoluyla ülkemize ayni yardım ulaştırdı. Çok daha fazla TIR’ın da yola çıkacağını biliyoruz. Hava ve deniz yoluyla da yardımlar ulaştırılıyor. Türk ve Yunan sınır makamları da bu yardımların hızla geçişi için işbirliği halinde. Karayoluyla ulaştırılan yardımlar İpsala Sınır Kapısı’nda tesis edilen alana ve İpsala ile Keşan’da belirlenen noktalara teslim edildi. Buralarda toplanan yardımlar AFAD organizasyonuyla bu aşamada Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Adıyaman’a ulaştırıldı.  Şimdi görev bölgemizdeki toplama merkezlerinden birindeyiz. İhtiyaç duyulan kışlık giyim malzemesi, hijyen ürünleri, ısıtıcılar gibi malzemeler için tasnif çalışmaları hızla devam ediyor. Bu süreçte yanımızda olan ve tüm imkanlarını zorlayarak, yardım toplayan/ulaştıran dostlarımıza ve soydaşlarımıza sonsuz teşekkürler.”

İNGİLİZCE
Dear Greek friends and neighbors, we are grateful for the assistance and exemplary cooperation. Assistance is being delivered by land, sea and air routes. We know that there is more to come.

YUNANCA
İ VOİTHİA SAS İNE POLİTİMİ YA MAS. Efharisto poli.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu