Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dendias: “İlişkilerimizin yumuşaması için bir depreme daha ihtiyaç yok”

12/02/2023

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adana’ya geldi. Dendias, “Türkiye ve Yunanistan ilişkileri yumuşatmak için bir depremi daha bekletmemeli. Yunanistan hükümetinin Türkiye’ye vereceği destek burada bitmeyecek.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Dendias’ı taşıyan özel uçak, Adana Şakirpaşa Havalimanı’na indi.

Dendias’ı burada Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

Bakanlar, havalimanında basına kapalı görüştü.

HATAY’DA HAVADAN İNCELEME YAPTILAR

Görüşmede, yardım çabalarının, yaraların sarılmasının ve arama kurtarma çalışmalarının değerlendirildiği belirtiliyor.

Bu arada Nikos Dendias, Bakan Çavuşoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret etti. Dendias, felaket bölgesini ziyaret eden ikinci dışişleri bakanı oldu.

İkili, depremlerden etkilenen kentte helikopterle incelemelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerden etkilenen Hatay’da, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile açıklamalarda bulundu.

Dendias’ın, deprem bölgelerini ziyaret etmesinin, Yunanistan’ın ve Yunan halkının Türkiye ile olan dayanışmasını gösterdiğini söyleyen Çavuşoğlu, deprem meydana geldikten sonra Türkiye’yi ilk arayan ve yardım teklifinde bulunan ülkelerden birinin de Yunanistan olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, “Hemen arama kurtarma ekiplerini gönderdiler, çok sayıda uçakla insani yardımlarını da Türkiye’ye getirdiler. Hatta bir uçakla Yunanistan’dan bir diğer dostumuz Christos Stylianides (Yunanistan Sivil Savunma Bakanı) bizzat Adana’ya gelerek, yardımları Türkiye’ye ulaştırdı.” diye konuştu.

Yunanistan’ın gönderdiği arama kurtarma ekibini ziyaret ettiğini ve teşekkür ettiğini aktaran Çavuşoğlu, söz konusu ekiplerin, geldikleri andan itibaren 7 gün 24 saat esasıyla burada çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Canlı olarak çıkarılan her kişiden sonra sadece burada Yunanistan ekibinin değil, tüm Yunan halkının da ne kadar mutlu olduğunu gördük, izledik. İyi komşuluk böyle günlerde belli olur.” sözlerini sarf etti.

1999’da yaklaşık bir ay arayla hem Türkiye’de hem Yunanistan’da deprem yaşandığını hatırlatan Çavuşoğlu, önce Yunanistan’ın Türkiye’nin yardımına koştuğunu daha sonra da Türkiye’nin Yunanistan’a yardım ettiğini anımsattı.

Çavuşoğlu, 1999’da bu durumun TIME dergisi tarafından haberleştirildiğini dile getirerek, “Ben o zaman siyasetçi değildim, bir okuyucu mektubu gönderdim TIME dergisine ve daha sonra yayımladılar bu mektubumu. Kısaca şunu söylemiştim, ‘Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz’.” ifadesini kullandı.

O zaman bunu sade bir Türk vatandaşı olarak söylediğini, bugün de Türkiye’nin Dışişleri Bakanı olarak aynı düşüncede olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Umarım görüş ayrılıklarımızı da diyalog yoluyla samimi bir şekilde ele alıp çözmek için çaba sarf ederiz. Ben, dostum Nikos Dendias’a ve onun şahsında Yunanistan hükümetine ve tüm Yunan halkına, bize bu zor günlerde verdikleri destek için şükranlarımı sunuyorum.”

DENDİAS: YUNANİSTAN ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEK

Dendias, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile basına açıklamalarda bulundu.

Depremlerde hayatını kaybeden binlerce kişi için Yunanistan hükümeti ve halkı adına başsağlığı dileyen Dendias, Çavuşoğlu’nun Yunan kurtarma ekibinin faaliyetleri ve kendi heyetinin bölgeyi ziyareti dolayısıyla memnuniyetini dile getirmesinden ötürü teşekkür etti.

Dendias, bölgede arama kurtarma faaliyeti yürüten Yunan ve Avrupa ülkelerinden gelen ekiplerin kurtardığı hayatlardan son derece memnun olduklarını vurgulayarak “Çavuşoğlu ile biraz önce Avusturya, Hollanda ve İzlanda kurtarma ekibinin çadırını ziyaret etme fırsatı bulduk. Burada aldığımız bilgilere göre toplamda 205 kişinin, Yunanistan’dan gelen ekip de dahil olmak üzere, tüm bu ekipler tarafından kurtarıldığını öğrendik.” ifadesini kullandı.

Yunan hükümetinin, Türk hükümetine ve halkına bu zor günleri aşması için verdiği desteğin burada bitmeyeceğine işaret eden Dendias, “Başbakan (Kiryakos) Miçotakis’ten aldığım talimat doğrultusunda şunu söylemek istiyorum ki; biz Yunanistan olarak hem ikili düzeyde hem AB düzeyinde zor günlerin aşılması için elimizden gelen bütün çabayı göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

Dendias, Çavuşoğlu’nun “Zor günlerde birbirimize yardım etmemiz önemli ama ilişkilerimizi geliştirmek için başka bir deprem ve başka bir felaketi beklemek zorunda değiliz.” sözüne kendisinin de katıldığını belirterek ilişkilerin düzelmesi için bir depremi daha beklemeye gerek olmadığı kanaatinde bulunduğunu kaydetti.

Yunan vatandaşlarının, Türk halkına karşı karşıya kaldığı bu felakette destek vermelerinden dolayı son derece gururlu olduğunun altını çizen Dendias, Çavuşoğlu’na ve Türk hükümetine bu çok zor koşullarda ve zamanda kendilerine gösterdikleri yakın misafirperverlik için teşekkürlerini iletti.

Dendias, açıklamalarından önce Çavuşoğlu ile AFAD Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu