Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Başkonsolos Ünal, yardım kampanyalarını Çınar FM’e değerlendirdi

10/02/2023

Türkiye’de meydana gelen depremi ve Batı Trakya Türklerinin depremzedeler için düzenlendiği kampanyaları Başkonsolos Aykut Ünal, Çınar FM’e değerlendirdi.

Deprem felaketini ve depremzedeler için Batı Trakya Türklerinin düzenlediği yardım kampanyalarına özel gazeteciler Ramadan Molla ve Necat Ahmet’in birlikte sunduğu programa telefonla konuk olan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremle ilgili görüşlerini paylaşırken, depremzedeler için yardımlarını esirgemeyen Batı Trakya Türklerine teşekkür etti. Başkonsolos Ünal, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Bat Trakya Türklerinin desteği için şükranlarımızı sunuyoruz. Gerçek anlamda bir seferberlik var.

Başkonsolosluk olarak, Atina Büyükelçiliğimizin öncülüğünde Yunanistan’daki tüm temsilciliklerimizin dahil olduğu, bir mekanizmamız var. Öncelikli ihtiyaçlarımızı, gelen destek tekliflerini karşılaştırıp değerlendiriyoruz.

Buna göre bir yönlendirmede ulunuyoruz. Bir çok kişiden çeşitli alanlarda bir görev alma talebi geliyor. Şükranla notumuzu alıyoruz. İhtiyaç varsa onlara da haber vereceğiz.

Bildiğiniz gibi, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu para ve malzeme yardımları için tüm kurul paydaşlarının, yani müftülüklerin, belediyelerin, derneklerin dahil olduğu ve çok iyi işleyen bir mekanizma kurdu. Bu çok değerli. Soydaşlarımızın hemen eyleme geçmeleri, mükemmel bir eşgüdüm sağlamaları birlik ve beraberliğin ne kadar güçlü, dayanışma ruhunun ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor.

İhtiyaçlara gelince: Danışma Kurulu duyurusunda da yer alan malzeme ve bunun ötesinde en acil olarak battaniye, çadırlar ve ısıtıcılara ihtiyaç duyuluyor.

Ülkemiz makamları dünyanın farklı yerlerinden gelen malzeme yardımlarının eşgüdümünü sağlıyor. Bu eşgüdümle yığılmaların önüne geçilmiş olacak ve doğru malzemenin doğru yere gitmesi sağlanacak. Yardımların ülkemize iletilmesi konusunda temsilciliklerimizin duyurularını takip etmekte de fayda var.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu da bir duyuru yaptı eşgüdümün önemine dair. Toplanan ve iletilecek malzemenin kendilerine bildirilmesi sürecin takibi ve azami fayda sağlayacak şekilde ilerlemesi açısından önemli.

İletilecek yardım malzemeleri ilgin dikkat edilmesi gereken hususlar var. Giyim malzemesinin kullanılmamış olması çok önemli. Bu husus zaten tüm duyurularda mevcut. Yani, giyim malzemesi lütfen kullanılmış olmasın. Sıfır malzeme ve mümkünse etiketli olsun.

Neden bu husus önemli? Kurumlarımız malzemeyi teslim alınca bunları bir kez daha tasnif ediyor ve kullanılmışları uygulama kuralları gereği eliyor. Bunda hijyen önemli bir faktör. Ayrıca, kullanılmamış ürünlerin tasnifi çok daha kolay oluyor ve süratle ihtiyaç sahiplerine ulaşabiliyor. İnsanların yardım etme niyetiyle hazırladığı, ama kullanılmış malzeme, ne yazık ki alet bölgesine gönderilemiyor. Bu konuda yardım yapanların anlayışına güveniyoruz.

Yardımın parasal da olması mümkün. Bunun için de Danışma Kurulu tertip aldı.

Görev bölgemizde soydaşlarımızın, azınlık kuruluşlarının yanısıra yerel makamlar da yardım faaliyetlerine başladı; Yunanistan’ dan ekipler gönderildi. Yunanistan’ın ülkemizle gösterdiği dayanışmayı önemsiyoruz. Bu yayın vesilesiyle soydaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz, size iyi yayınlar diliyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu