Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Bugün zekatlarımızı anavatan Türkiye’ye verebiliriz”

08/02/2023

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İslam dininin farzları arasında yer alan Ramazan ayında verilen zekatların, Batı Trakya Türk Azınlığı mensuplarının Türkiye’deki depremzedelere verebileceklerini söyledi.

“BU ZEKATI BUGÜN ANAVATANIMIZA YARDIM YAPABİLİRİZ”

Tevbe suresinin 60 ayetini hatırlatan müftü Şerif, “Tevbe suresinin 60 ayeti zekatın kimlere verileceği tarif edilmiştir. Bu tariflerin arasında en önemlisi, belki de bugünkü depremi duyan ve fakirin hakkı olan ve her şeyini yitirmiş olan bu zekatı bugün anavatanımıza yardım yapabiliriz. Bu zekat yardımlarımızı Türkiye’deki evini, arabasını, eşini, çocuklarını her şeyini yitirmiş ve yalnız başına kalmış kişilere yapabiliriz. Bundan dolayı Ramazan ayında yapacağımız zekat yardımlarını şimdiden köylerimizde din görevlileri aracılığıyla, Gümülcine’de de Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü aracılığıyla, aynı şekilde İskeçe’de de İskeçe Türk Birliği ve İskeçe Seçilmiş Müftülüğü aracılığıyla bu zekat yardımlarımızı bu kurumlar aracılığıyla ulaştırabiliriz.” dedi.

Sonolarak müftü İbrahim Şerif sözlerini şöyle tamamladı:

“BUGÜN DEPREMZEDELERE YAPILACAK OLAN ZEKATLARIN EN HAYIRLI VE EN DOĞRU OLDUĞUNA İNANMAKTAYIM”

“Bütün soydaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum: Bugün depremzedelere yapılacak olan zekatların en hayırlı ve en doğru olduğuna inanmaktayım. Yapacağınız yardımları ve zekatları Allah şimdiden kabul etsin. Allah deprem bölgesinde vefat eden kardeşlerimizin makamlarını Cennet eylesin. İnşallah şehitler mertebesine ulaşırlar. Yaralı olanlara da acil şifalar dilerim. Son olarak kendimizi onların yerine koyarak hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Allah hiç kimseye böyle bir felaketi bir daha göstermesin. Hoşçakalın.”

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’in konuya ilişkin açıklamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu