Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Akar: “Bizim Yunanistan’ı tehdit etmemiz söz konusu değil”

02/02/2023

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yapılması gereken ne varsa bunları söylüyoruz. Türkiye kimse için tehdit değil, Türkiye güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefiktir.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya ve Suriye savunma bakanları ve istihbarat başkanlarınca gerçekleştirilen üçlü toplantıya ilişkin, “Önümüzdeki günlerde de bu toplantının devamı olarak teknik heyetlerimiz toplantılarını yapacak.” dedi.

Akar beraberinde Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve TSK komuta kademesi ile takip ettiği Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatının seçkin gözlemci günündeki konuşmasında, Türkiye’nin makul, mantıklı ve istikrarlı bir dış politika izlediğini belirtti.

Türkiye’nin bu yöndeki tüm çabalarına rağmen Yunanistan’ın kışkırtıcı, gerginliği artırıcı eylem ve söylemlere devam ettiğini söyleyen Akar, “Yunanistan tarafından yapılanları olabildiğince sükunetle karşılamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırmasına, Yunan yetkililerin provokatif ziyaretlerine dikkati çeken Akar, “Bizim barış ve diyalog çağrımıza karşılık Yunanistan’ın, NATO dururken birtakım yapay ittifaklar peşinde koşmalarının, beyhude silahlanma gayretlerine girmelerinin ittifak, komşuluk ruhuna aykırı olduğunu görüyor, kendilerinin de bunları anlamalarını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin diyalog çağrılarının zafiyet, “oldubittiye müsaade etmeyiz” söylemlerinin ise tehdit olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Akar, “Bizim Yunanistan’ı tehdit etmemiz söz konusu değil. Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri içinde yapılması gereken ne varsa bunları söylüyoruz. Türkiye kimse için tehdit değil, Türkiye güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefiktir. Biz ne Kıbrıs’ta ne Ege’de ne de Doğu Akdeniz’de bugüne kadar hiçbir oldubittiye izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Hiçbir şekilde hakkımızı çiğnetmedik, çiğnetmeyeceğiz. Hakkımızı, hukukumuzu korumakta, kollamakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da muktediriz.” sözlerini sarf etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu