Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Dönüm başına prim verdireceğim, bakan olacağım, başbakan olacağım sözlerine, yeter artık”

28/01/2023

PASOK Rodop İl Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Mustafaoğlu, son yıllarda bölgede yaşanan ekonomik krize ilişkin yaptığı açıklamada, “Gençler yıllarca aynı boş vaatlerle kandırılmaktan bezdiler. Şu kadar zarar parası verdireceğim, bu kadar destek primi çıkartacağım, dönüm başına prim verdireceğim, bakan olacağım, başbakan olacağım sözlerine, yeter artık” ifadelerine yer verdi.

Sibel Mustafaoğlu, son dönemde Batı Trakya’da ekonomik koşullara ve zorluklara değinen açıklamasında şunları kaydetti:

“Saygıdeğer cefakar ve vefakar Batı Trakya çiftçisi, tütün üreticisi, en içten samimi duygularımla, en anlaşılır şekilde sizlere sesleniyorum. Yıllarca tarlada çalışıp, emeğinizin karşılığını almayı beklediniz. Geçmişte iyi bir kazanç ta elde ettiniz, özellikle PASOK partisinin iktidar olduğu dönemde. Mal mülk edindiniz, düğün dernek yaptınız, çoluk çocuğunuzu okutup adam ettiniz. Ancak son yıllarda tarımdan elde ettiğiniz gelirin azaldığını, yok olmaya döndüğünü görüyoruz. Tütünün destek primi kesilince, işlediğiniz ürün para etmemeye başladı. Alternatif ürünler yeni yeni araştırılıp, gelir getirir mi provasında…. Oysa ki, yıllar önce tütüne alternatif ürün bulunmalı demeye, siyasetçiler cesaret bile edemezdi.

Sevgili ağabeylerim, ablalarım, çocuklarınız tütünden alınan kazancı az bulup bölgeyi terk ettiler. Köylerimiz, evlerimiz boşaldı, yaşlılarımız yapayalnız kaldı. Gençler yıllarca aynı boş vaatlerle kandırılmaktan bezdiler. Genç nesil dünyadaki gelişmeleri daha iyi biliyor, çünkü onların elinde arama motorları var. Dünya ile iletişimdeler… Şu kadar zarar parası verdireceğim, bu kadar destek primi çıkartacağım, dönüm başına prim verdireceğim, bakan olacağım, başbakan olacağım sözlerine, yeter artık. Gerçekler ortada. Çiftçimiz sigorta primini dahi ödeyemez durumda. Kocası sigortalıysa karısı değil. Çünkü ikisini de ödemek imkansız. İlaç parası, su, elektrik faturası derken elde var sıfır.

Tütün bizim atalarımızın yadigarı ürün. Bunlarla büyüdük, yetiştik. Buna sahip çıkmak bizim görevimiz. Eğer bugüne kadar yapılan politikalar başarılıysa, tütüncü bölgeyi neden terketti.??? Eğer değilse siyasi değişim zamanı gelimiştir.

Bizler yaptığımız görüşmelerde ve çalışmalarda, sizin tütünden elde ettiğiniz gelire, extra farklı programlarla destek alabilmenizin yollarını araştırıyoruz. Bu sizleri rahatlatacaktır. Sizlerin gelirini çeşitli Avrupa programlarıyla desteklemeyi planlıyoruz. Bunun için bölgemizdeki yetkili kurumlarla irtibat halinde çalışıyoruz. Yakın zamanda da sonuçlarını sizlerle kurumlar aracılığı ile paylaşacağız inşallah. Daha önce PASOK partisi Avrupa parlamenter adayı olarak, Avrupa’daki bağlantılarımı bu yönde kullanıyorum. Artık gerçekleri görme ve söyleme zamanı. Bu kadar kandırılmaya SON!”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu