Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Yine soğuk bir Ocak ayı ve biz Sen’siz hala çok üşüyoruz”

26/01/2023

Batı Trakya Türklerinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, eşinin bundan tam 33 yıl önce bugün Batı Trakya Türklerine “TÜRK” olarak hitap ettiği gerekçeksiyle cezaevine gönderildiğini belirtti.

Dr. Sadık Ahmet’in o gün Batı Trakya azınlığına hitaben söylemiş olduğu, “Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım” sözlerini hatırlatan Işık Sadık Ahmet, “Yine soğuk bir Ocak ayı ve biz Sen’siz hala çok üşüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Işık Sadık Ahmet’in 26 Ocak tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Bugün 26 Ocak 2023. Bundan tam 33 yıl önce kıymetli eşim Dr. Sadık Ahmet, Batı Trakya Türklerine “TÜRK” olarak hitap etti diye cezaevine gönderildi. Herşeye rağmen gözünü budaktan sakınmadı. Ve halkına şöyle seslendi:

“Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk‘üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.”

Yine soğuk bir Ocak ayı ve biz Sen’siz hala çok üşüyoruz.”

Öte yandan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif te aynı yıl içinde yaşanan gelişmelere dikkat çektiği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “25 Ocak 1990 yılında ,seçim duyurusunda Batı Trakya’da soydaşlarımıza “Türk “diye hitap etmemizden dolayı, Ben ve rahmetli Sadık Ahmet ,18 ay hapse mahkum edilmiştik,3 ay hapiste yatıp diğer kısmını para ödeyerek hapisten çıkmıştık” görüşlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu