Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gümülcine ve İskeçe’de “Motivasyon” fırtınası esti

25/01/2023

Türkiye’den eğitimci yazar Dr. Faruk Öndağ, 23 -24 Ocak tarihleri arasında Gümülcine ve İskeçe’de olmak üzere, ‘Motivasyon Fırtınası’ ve ‘Bir insan iki mucize’ başlıkları altında seminer sundu.

Etkinlik, İskeçe Müftülüğü, Gümülcine Müftülüğü, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin (GTGB) organizatörlüğünde gerçekleştirildi. GTGB ile BTAYTD İskeçe Kültür Merkezi’nde, düzenlenen seminerlere soydaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlik GTGB Başkanı Sedat Hasan’ın ve BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı’nın selamlama konuşmalarıyla başladı.

Daha sonra Dr. Faruk Öndağ söz aldı. Eğitmen Öndağ, “Motivasyon” seminerlerinde “sınav kaygısı ve stres yönetimi, motivasyon ve konsantrasyonun sınav sürecine etkisi, tüm bu süreçte öğretmenin yadsınamaz hayati rolü” konularını ele aldı. Ders çalışmaya hazırlanırken öğrencilere fayda sağlayacak egzersizlerden de bahseden Dr. Faruk Öndağ, anlattığı örnek hikayelerle öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.

“Öğretmenlik gönüle dokunma sanatıdır, hikayesini bilmediğimiz hiçbir çocuğun gönlüne dokunamazsınız” diyen Öndağ sözlerine şöyle devam etti: “Her adam öğretmeni kadar adamdır. Öğrenme psikolojisinde üç faktör vardır. Bunlardan biri motivasyon ve bu kutsaldır. Bir insan motive olduğunda konsantre olur. İkincisi ön yargı yani şartlanmadır. Bir diğeri de stres kaygıdır. Her şey sınav demek değildir. Burada en önemli nokta bir insanın sağlıklı ve psikolojisinin iyi olmasıdır. İnsan değerli bir varlıktır. Bu yüzden biz Hz. İnsan deriz. Hz. İnsan’ın gönlüne dokunduğumuz zaman, gönlünde fırtınalar estirdiğimiz zaman insanın zekası da müthiş çalışır. İnsanlar hayatları boyunca zaman zaman hatalar yapabilir, saçmalayabilir ve çuvallayabilir. Bunlar normaldir. Önemli olan düştüğümüz yerden kalkıp tekrar yürümeye devam etmektir. Hz. İnsan’a değer verirsek onun gönlüne dokunabiliriz. Gönlüne dokunabildiğimiz zaman da çok güzel sonuçlar elde ederiz.”

Etkinlik sonunda Öndağ bu organizasyonda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Batı Trakya’nın civar köylerinden soydaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğundan Ateşe Yardımcısı Güven Bora, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Belço, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, GTGB Başkanı Sedat Hasan, BTTÖB Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet ve diğer azınlık kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu