Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Azınlık kuruluşları İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadı

23/01/2023

Batı Trakya’da Türk azınlık kurum ve kuruluşları, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı kınadı.

Dostluk Eşitlik Barış Partisinin, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı açıklamada, Kur’an-ı Kerim’e yönelik çirkin tutum ve eylemin şiddetle kınandığı belirtildi.

İskeçe Seçilmiş Müftülüğünün açıklamasında ise Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırının İsveç makamlarınca fikir hürriyeti olarak değerlendirilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Batı Trakya İskeçe Müslüman Türkleri olarak kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve dinimiz İslam’a karşı olan bu çirkin tutum ve eylemi lanetliyor, şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İskeçe Türk Birliğince yayımlanan açıklamada da bu eylemin nefret suçu ve İslamofobik bir saldırı örneği olduğu kaydedilerek, benzer olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu olayı şiddetle kınıyoruz. İslam’ın kutsal kitabına yapılan saldırı kadar bu eyleme izin verilmesinin de son yıllarda Avrupa’da artan İslamofobi’yi daha da artırmasından endişe duymaktayız.” denildi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği de saldırıyı kınayarak yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde fikir hürriyeti ile açıklanamayacak provokativ bir eylem gerkeçkeştirerek, bir inanç grubunun kutsallarına hakaret etmeyi kendinde hak gören meczubu ve bu meczuba bu hakkı tanıyan anlayışı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yakarak yapılan provokativ eylemin gayesi Avrupa’da var olan İslamofobiyi ve Türkofobiyi körüklemek, son yıllarda kırılgan bir hal alan kültürlerarası hoşgörüyü baltalamaktır.
AB’nin kuruluş ilkelerine ve değerlerine aykırı bu davranışın cezasız kalmaması dileğimizdir. Benzeri eylemlerin vuku bulmaması için hem AB hem de 1995’ten beri AB üyesi olan İsveç yetkililerini ivedilikle görevlerini yapmaya davet ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu