Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi: “Başbakan bizleri ziyaret etmiş”

14/01/2023

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Batı Trakya’yı ziyareti sonrası, “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mevcut sorunları ile ilgili elle tutulur hiçbir ifade kullanmaması, gerçeklerle yüzleşmekten kaçınması kabul edilir bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

Partiden yapılan açıklamada, “Miçotakis’in, bunca ayrımcılığa, bunca hakların elinden alınmasına rağmen, bu barışın ana mimarının bizatihi azınlığın kendisi olduğunu gözden kaçırmış olmasını hayretle karşıladık” denildi.

DEB Partisinde yapılan açıklama şöyle:

“Başbakan Kiryakos Miçotakis Batı Trakya’ya gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret programı kapsamında Gümülcine’de halka seslendi. Başbakan konuşmasında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mevcut sorunları ile ilgili elle tutulur hiçbir ifade kullanmaması, gerçeklerle yüzleşmekten kaçınması ve azınlığın durumu ile ilgili pembe tablo çizerek hem bizleri hem de dünya kamuoyunu yanıltmaya çalışması bizim açımızdan kabul edilir bir durum değildir. ‘’Birlikte barış içinde bir yaşamı’’ başardıkları için gurur duyduklarını ifade eden Başbakan Miçotakis’in, bunca ayrımcılığa, bunca hakların elinden alınmasına rağmen, bu barışın ana mimarının bizatihi azınlığın kendisi olduğunu gözden kaçırmış olmasını hayretle karşıladık. Batı Trakya Türk Müslüman Azınlığı’nın Yunan ve Avrupa bayrağı altında uyum içinde yaşamakla ilgili bir sıkıntısı yok. Gösterdiği bu büyük sabrın karşılığını alamamakla, onca sorunun görmezlikten gelinmesi ve muhatap alınmaması ile ilgili sorunları var. Biz de Başbakan gibi Avrupalıları bölgemize bize yapılan zulmü yakından görmeleri için davet ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu