Ana Sayfa

Dr. Sadık Ahmet doğum gününde Keşan’da anıldı

07/01/2023

Batı Trakya’da Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in doğum günü olan bugün (7 Ocak Cumartesi) günü Keşan’da TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne Valiliği katkılarıyla Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bir panelde düzenlendi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne’nin Keşan ilçesinde, İstasyon Mahallesi’nde Batı Trakya Türklerin liderlerinden Dr. Sadık Ahmet’in adının verildiği köprülü kavşağın açılış törenine katıldı. Tören öncesinde düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Paneli’ne, Şentop’un yanı sıra Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk Dünyası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Halit Kanak Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, oğlu Levent Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet, aile üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Panele ayrıca Batı Trakya’dan başta Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal olmak üzere, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, DMT Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Danışma Kurulu üyeleri, Kozlukebir Belediye Başkan adayı Tarkan Multaza ve diğer davetliler katıldı.
“Balkanların Bozkurtu Sadık Ahmet’e Armağan” adlı kitabın yazarı Sadettin Yağmur Gömeç konuşmasında, “Sadık Ahmet’in ismi dünya var oldukça ismi hiç bir zaman unutulmayacak. Sadık Ahmet Batı Trakya Türklerinin sesi bayrağı olmuştur. Sadık Ahmet’i kimsesiz Batı Trakya Türklerini kimsesi olmuştur” ifadelerine yer verdi.
Ali Hüseyinoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in liderlik kişiliğinden bahsetti. Daha sonra Sadık Ahmet’in 1985 yılında başlattığı imza kampanyası sürecini anlatan Hüseyinoğlu, Sadık Ahmet’in Türk Azınlığın sorunlarını kaleme alarak Azınlığın sorunlarını uluslararası kamuoyunda dile getirdiğine dikkat çekti.
Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türklerinin çok zor bir süreçten geçtiğini belirterek, Azınlığın o yıllarda bir getto hayatı yaşadığını kaydetti. Son olarak müftü Şerif, Sadık Ahmet ile birlikte Azınlığın haklı davası için mücadele ettiklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu