Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yunanistan’dan AB’ye ilaç üretimini hızlandırma çağrısı

04/01/2023

Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Avrupa Birliği’ne (AB) yazdığı mektubunda, ülkesinde yaşanan ilaç kıtlığı konusunda “AB genelinde ilaç üretimini hızlandırma” çağrısında bulundu.

Yunanistan’da yaşanan ilaç kıtlığı konusunda Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Avrupa Birliği’ne (AB) mektup yazdı. Plevris, AB’nin Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komiseri Stella Kyriakides’e hitaben yazdığı mektubunda, AB genelinde “ilaç üretimini hızlandırma” çağrısında bulundu. Plevris, “Bu sorunu çözmek için bir bütün olarak AB çapında merkezi politikalar benimsemek zorunludur” ifadelerini kullanarak, AB’de ilaç üretimini hızlandırmanın tek çözüm olacağını belirtti.

Plevris yaptığı bir açıklamada, ilaç kıtlığı sorununun, üretimin azlığı ve hammadde eksikliği nedeniyle uluslararası bir sorun olduğunu belirterek, Yunanistan’da yerli üretim olduğu için daha iyi durumda olduğunu açıkladı. Plevris, “Aslında diğer ülkelere kıyasla hastanelerde ve Ulusal Sağlık Hizmetleri Sağlama Organizasyonu (EOPYY) eczanelerinde eksiklik yok. Sadece özel eczanelerde eksiklik var” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu