Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğinden yeni yıl mesajı

30/12/2022

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğinin yayımladığı yeni yıl mesajı şöyle:

Her yeni yıl bir başlangıçtır. Yeni umutları ve beklentileri de beraberinde getirmektedir. 2022 yılını acı ve tatlı hatıralarıyla geride bırakırken, içimizdeki büyük umutlar, beklentiler, coşku ve heyecanla yeni bir yıla giriyoruz.

2023 yılı Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Yunanistan’a emanet edilişimizin 100. yılı. Hiç şüphesiz yaptığımız her işte olduğu gibi, bizler geride kalan hem bir yılın hem de bir asrın muhasebesini yapmak durumundayız.

Hiç şüphesiz bu topraklarda haklarına riayet edilen mutlu bir azınlık olmayı çok arzu ederdik.

Önceden sorunsuz tanınan hem okullarımızın, hem de kuruluşlarımızın tabelalarında yer alan kimliğimiz, yarım asır sonra inkâr edilmeseydi. Bu inkârdan sonra tabelalarımız polis zoruyla indirilmeseydi.

Niyet okuma yöntemiyle yurtdışına çıkan azınlık insanlarımız keyfi vatandaşlıktan çıkarılmasaydı.

Emanet edilirken sahip olduğumuz toprakların neredeyse % 60’nı yitirmeseydik.

Vakıflarımızı bizler dilediğimiz gibi yönetebilseydik.

Seçmiş olduğumuz müftülerimize hakaret yerine saygı gösterilseydi.

Yine emanet edilirken sahip olduğumuz 307 azınlık okulu 99’a düşürülmeseydi.

Okullarımızda Türkiye Üniversitelerinden mezun öğretmenlerimiz görev yapabilseydi. Böylece azınlık okullarının eğitim kalitesini yükseltebilseydik.

Çocuklarımız fiziki koşulları çağdaş eğitim yuvalarına dönüştürülmüş okullarda eğitim alabilselerdi. Tütün deposundan bozma meskende eğitim almaya ve yetersiz olan okul sayısı yüzünden bu çağda ikili eğitime mecbur edilmeselerdi.

Geçmişte vatandaşlık haklarında dahi kısıtlamalar yapılmayıp, tarımda, sanayide ve ticarette gelişebilseydik.

Bölgemizin Yunanistan’ın en fakir bölgesi haline gelmesine müsaade edilmeseydi. Bu sebeple gençlerimiz keşke bu kısıtlı ekonomik koşullar yüzünden gurbete gitmeselerdi. Ailelerimiz bu sebeple parçalanmasaydı.

Gerek eğitimde gerek inançta Lozan ile tanınan özerklik haklarımıza saygı gösterilseydi.

Bu yazdıklarımızın arasına katılacak ve yazılacak çok fazla konu var. Ama listeyi uzatmanın bir manası yok. Çünkü hem gözler hem de gönül gözleri âmâ, kulaklar sağır, diller lâl. Azıcık haklarını yüksek sesle haykırsan, ya bir yerin borazanı olmakla suçlanacaksın ya da maliye ve yargı şaplağı ensene inecek. Neyse! Umudu pekiştirmek, perçinlemek ve geleceğe taşımak gerekiyor. Empati kurarak herkesin bir asrın sonunda bu muhasebeyi yapmasını temenni ediyorum.

Çünkü bizler bu ülkenin sadık vatandaşları olarak böylesi bir muameleyi hak etmiyoruz. Hem vatandaşlık hem de azınlık haklarımıza gösterilecek saygı, bizleri ziyadesiyle mutlu kılacağı gibi vatanımıza duyduğumuz aidiyetlik duygusunu da pekiştirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle yarınların bugünden, yeni yılın eski yıldan hatta azınlık için gelecek asrın daha iyi olmasını, 2023 yılının başta azınlığımıza, ülkemize ve tüm insanlığa huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyor, sevgi, muhabbet ve saygılarımızı sunuyoruz.

BTTÖB YÖNETİM KURULU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu