Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Loverdos dinlendiğine dair iddiaların aydınlatılmasını istedi

28/12/2022

KINAL Partisi Milletvekili Andreas Loverdos’un, İletişim Güvenliği Başkanlığına (ADAE) giderek, kendisinin dinlendiğine dair iddialara ilişkin bilgi istediği bildirildi.

Basında yer alan haberlerde, Loverdos’un ADAE Başkanı Hristos Ramos ve diğer yetkililerle görüştüğü aktarıldı.Loverdos, ADAE’ye yaptığı başvuruda, Yunan basınında telefonunun dinlendiğine ilişkin yer alan haberlerin doğru olup olmadığının açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Uzun yıllar farklı bakanlıklarda bakan ve bakan yardımcısı olarak görev yapan Loverdos, Yunan İstihbarat Teşkilatınca (EYP) veya casus yazılım programı Predator aracılığıyla takip edilip edilmediğinin açıklanmasını istedi.

Söz konusu skandal, nisanda Yunan gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda casus yazılım tespit edilmesinin ardından gündeme gelmişti.

Basında çıkan haberlerde, içlerinde eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da bulunduğu çok sayıda önemli siyasi, bürokrat, gazeteci ve iş insanının telefonlarının dinlendiği ileri sürülmüştü. Dinlendiği iddia edilen isimler arasında Loverdos da yer almıştı.

SİRİZA lideri Aleksis Çipras, 7 Aralık’ta ADAE’yi ziyaret ederek, siyasi lider ve ana muhalefet lideri kimliğiyle, son üç yılda imzalanmış dinleme kararlarına erişim talep etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu