Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Azınlık hakları konusunda bu kadar otoriter davranan hükümet görülmemiştir”

16/12/2022

İskeçe SİRİZA Partisi Milletvekili Hüseyin, Meclis Genel Kurulunda Yapılan 2023 Bütçe görüşmelerinde söz aldı.

İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’nin bina sorununu da gündeme getiren Zeybek, “Azınlık sorunlarına karşı bu kadar kayıtsız kalan, azınlık hakları konusunda bu kadar otoriter davranan ve vatandaşlarına karşı bu kadar bölücü davranarak aradaki eşitsizliği genişleten başka hiçbir hükümet görülmemiştir” ifadelerini kullandı.

Zeybek, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada İskeçe halkının yaşadığı sorunları şu konu başlıkları altında gündeme getirdi:

-Stavroupoli (Yeniköy) bölgesinin yakacak odun, yani yakıt yardımının dışında bırakılması.

-İskeçe Hastanesi ve Şahin Sağlık Merkezinin karşı karşıya kaldığı sorunlar.

-İskeçe Azınlık Lisesi bina sorunu.

-Bölgede Engelli Bireylerin Mesleki Eğitimi için bir Eğitim Merkezinin bulunmaması ve Bulustra Belediyesi’ndeki Özel Müzik Okulu’nun inşaat işlemlerinin durdurulması.

Yeni Demekrasi hükümetini enerji krizini iyi yönetmemekle eleştiren milletvekili Zeybek, “Akaryakıt fiyatı ve toptan enerji elektrik tedarik fiyatında Avrupada en pahalı ülke olduğumuz, aynı zamanda kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla (ΑΕΠ) yüzdesinin en düşük olduğu sondan ikinci ülke olmamız da aşikardır” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Zeybek, SİRİZA Partisi olarak önerilerini şöyle sıraladı:

-Elektriğin toptan satış fiyatına %5’lik tavan fiyat tarifesi uglulaması.

-Gıdada KDV’nin %6’ya düşürülmesi.

-Toplumun ayakta kalabilmesi için  ÖTV’nin düşürülmesi.

Zeybek meclisteki konuşmasıyla ilgili olarak yayımladığı açıklama şöyle:

“İskeçe bölgesinin dağlık kesiminde bulunan Stravroupoli (Yeniköy) sakinlerinin kış aylarında ısınma ihityaçlarını çoğunlukla odunla karşılamaktadırlar, ancak bu bölge sakinleri yakıt yardımının dışında bırakılmıştır. Nedeni ise sınırı 0,8 olan katsayı faktörünün bölgede 0,79 olması yani aradaki  0,01 lik bir fark yakıt yardımı almaya engel.

Sağlık sektöründe, kamu harcamaları bir kez daha azaltılarak ülke çapındaki hastanelerin ve Sağlık Merkezlerinin personel açığını arttırmaktadır. Bunun bir örneği de, sorunsuz çalışması için en az 101 doktora ihtiyaç duyulmasına rağmen, 60 doktor ve 0 yardımcı personel ile %30 oranında yetersiz çalışan İskeçe Hastanesi’dir. Ayrıca uzman doktor olmadığı için yoğun bakım ünitesinin hizmet dışı olması bunun sonucunda ciddi ameliyatların yapılamaması genel anlamda yetersiz uzman doktorların bulunmaması tüm bölgenin vatandaşını mağdur etmektedir.

Sonuç olarak belirttiği gibi, sadece kadro oluşurmaları yeterli değildir, oluşturulan  pozisyonların cazip hale gelmesi ve bölgenin doktorlar tarafından  tercih edilmesi için kira desteği gibi bir takım teşviklere ihtiyaç vardır.

Hükümet İskeçe Hastanesini itibarsızlaştırarak bir Sağlık Merkezine dönüştürme ve tüm sağlık sektörünü özelleştirme planından ne pahasına olursa olsun vazgeçmelidir. Ayrıca, İskeçe’nin dağlık bölgesinde hizmet veren15.500 kişilikk bir nüfusun ihityacını karşılaya Şahin Sağlık Merkezi, radyoloji uzmanı, mikrobiyoloji labaratuar uzmanı ve yetersiz sayıda ambulans şoförü ile 24 saatlik hizmet sunamamaktadır .

Bunun yanısıra Serez’de okulda yaşanan facia vesilesiyle Hüseyin Zeybek, öğrencilerin güvenliği için okul binalarının kontrol edilmesinin her zamankinden daha gerekli olduğuna dikkat çekti. Defalarca, İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’nin bina sorunu, tüm taraflara hatta Trakya’nın Kalkınması için Partiler Arası kurulan Komite’de dile getirildi. Bu nedenle, yeni bir okul binası bulma veya inşa etme girişiminin derhal ele alınmasını bir kez daha vurguladı. Ancak, kendisinin de gözlemlediği gibi, Hükümet’in herhangi bir inisiyatif almaktaki isteksizliği, azınlığa yönelik politikasının tamamında görülmektedir. Azınlık sorunlarına karşı bu kadar kayıtsız kalan, azınlık hakları konusunda bu kadar otoriter davranan ve vatandaşlarına karşı bu kadar bölücü davranarak aradaki eşitsizliği genişleten başka hiçbir Hükümet görülmemiştir.

Ayrıca, Doğu Makedonya ve Trakya’nın bölgesinde Engelli bireyler  için tek bir mesleki eğitim merkezi bulunmadığını ve bu vatandaşlarımızın meslek sahibi olma imkamlarının bulunmadığını belirtti. Bu nedenle İskeçe bölgesinde  Engelli Bireylerin Mesleki Eğitimine Yönelik Eğitim Merkezi’nin kurulmasını ve işletilmesini ayrıca SİRİZA Hükümeti’nin girişimlerde bulunduğu ancak Y.D. Hükümet tarafından gerekçesiz kesintiye uğrayan Bulustra Belediyesi’nde bulunan  Müzik Okulu inşaat işlemlerinin yeniden başlatılmasını talep etti.

Son olarak, Milletvekili, önümüzdeki seçimlerde, Siriza Hükümeti’nin kurulmasıyla Siyasi değişim mesajını verdi. Toplumsal eşitsizlikleri azalacağı, sosyal olarak adil bir bütçe ve ülkemiz için yeni umutların getirileceği vurguladı.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu