Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Bülent Ekrem milletvekili adayı oldu

12/12/2022

Batı Trakyalı Bülent Ekrem. Almanya’nın Erlangen – Höchstadt seçim bölgesinden parlamento için tekrar doğrudan listenin başından milletvekili adayı gösterildi.

Almanya’nın Erlangen bölgesinde 6 Aralık 2022 tarihinde yapılan delege toplantısında delegelerin yüzde 90’nın ‘evet’ oyunu alan 44 yaşındaki Batı Trakyalı Bülent Ekrem, Erlangen – Höchstadt seçim bölgesinden parlamento için tekrar doğrudan listenin başından milletvekili adayı gösterildi.

SON SEÇİMDE OYLARIN YÜZDE 5’İNİ ALMIŞTI

2018 yılında yapılan son genel seçim kampanyasında bölgede FDP’nin toplam oylarının yüzde 5’ini ve yirmi yılda en iyi ikinci sonucu alan tek Türk kökenli milletvekil adayı olan Bülent Ekrem seçimle ilgili şunları söyledi: “Geçen seçim kampanyasından elde edilen tecrübe, muhalefet çalışmalarından ve Berlin’deki hükümet çalışmalarından elde edebildiğimiz bilgilerle, çok motiveyim ve önümüzdeki seçim yılını güvenle dört gözle bekliyorum. Yenilenebilir enerjiler, ekonomi, göç ve hepsinden önemlisi eğitim politikası açısından acilen bir değişikliğe ihtiyacımız var. Almanya’da defin işlemi 2009’dan beri gündemdeydi. Nihayetinde benim de Eyalet Göç ve Azınlıklar Komisyonu’nda olduğum bir dönemde Bavyera’da tekrar gündeme geldi. Bunun için defalarca şahsen istişare ve girişimlerde bulundum. Nihayetinde Sosyalistlere biz liberallerde destek vererek bu yasa şu an yasallaştı. Bölgemizde geçici sınıflar yoktu. Türkiye’den ve Yunanistan’dan Almanya’ya göç eden çocuklar geldikleri ülkede başarılarına bakınmaksızın doğrudan normal sınıflara gönderilirdi. Ben buna karşı çıktım çünkü çocuklar Almanca sorunu yaşadığı için eğitim yılını başarısız öğrenci olarak ya tamamlıyor yada zihinsel engelli okullarına gönderiliyordu. Nihayetinde buna dur diyen olduk ve yaptığım çalışmalar sonuç verdi. Artık yeni göç edenler bir yıl Almanca dili öğrenip eğitim yılına hazırlanıyor ve bu sınıflardan birçok öğrenci başarı ile geçip üniversite veya daha iyi bir meslek için iyi sonuçlar aldı. Biz sadece lafta değil icraatlarımız ile gündeme geldik ve tabi ki Batı Trakyalıların seçmen dahi olmasa desteği bizim için çok iyi bir motivasyon oldu. 2023 bizim yılımız olacak çok çalışmamız gerekir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu