Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

ABTTF’den eski Savunma Bakanı Frangos’a tepki!

02/12/2022

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), eski Savunma Bakanı Frangulis Frangos’un Batı Trakya Türkleriyle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

ABTTF’nin açıklamasında şunlar kaydedildi: “Ülkemiz Yunanistan’ın Eski Savunma Bakanı ve Eski Genel Kurmay Başkanı General Frangoulis Frangos, ERT 1 televizyonunda katıldığı bir programda Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Programda (Batı) Trakya’da 320 cami ve 99 azınlık ilkokulunun faaliyet gösterdiğini belirten Frangos, buna karşın Rum Ortodoks azınlığına ait İstanbul’da 3, Gökçeada’da 1 ilkokulun olduğunu, Bozcaada’da ise hiçbir ilkokulun olmadığını söyledi.”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Eski Savunma Bakanı Frangos, Batı Trakya’da bugün 99 ilkokulumuzun faaliyette olduğunu söylüyor ancak son 27 yılda 1923 Lozan Antlaşması ile teminat altına alınan eğitim özerkliğimize aykırı bir şekilde 132 ilkokulumuzun kapatıldığını es geçiyor. Evet, 1994-1995 eğitim ve öğretim yılında toplam 231 ilkokulumuz mevcutken bugün sadece 99 ilkokulumuz var. Anavatanımız Gökçeada’da aynı kaderi paylaştığımız Rum Ortodoks azınlığın talebi doğrultusunda sadece dört öğrenci için okul açarken ülkemiz özerk ilkokullarımızı öğrenci sayısının yetersizliğini gerekçe göstererek her yıl birer birer kapatıyor. Çeşitli yasa ve uygulamalarla eğitim özerkliğimizi elimizden alan ülkemiz Lozan Antlaşması’nın hükümlerine uymuyor! Öte yandan Frangos, Lozan Antlaşması’nda yalnız ‘gayrimüslim azınlıklar’ ifadesi geçmesine rağmen İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki azınlıktan Rum azınlık, bizlerden ise Müslüman azınlık olarak bahsediyor. O zaman Frangos’un Batı Trakya’da yaşayan bizlerin de bir Türk azınlığı olduğumuzu söylemesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu