Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Havada seçim kokusu var”

29/11/2022

Başbakan Kiryakos Miçotakis, cumartesi günü Atina’nın Kalithea semtinde gezerek halkla sohbet etti. “Havada seçim kokusu var.” diyen Miçotakis, “Yeni Demokrasi’yi tekrar birinci yapıp tek başına iktidara getirecek 2023 seçimleri için son sürece giriyoruz artık.” dedi.

Tüm erken seçim senaryolarını bugüne dek reddeden ve seçimlerin 4 yıllık görev süresinin sonunda yapılacağını vurgulayan Miçotakis’in “havada seçim kokusu var” şeklindeki sözleri, seçim senaryolarının bir kez daha gündeme taşınmasına neden oldu.

Ana muhalefet seçim tarihi istiyor

Ana muhalefet partisi SİRİZA ise Miçotakis’in bu sözlerinin ardından “Madem Miçotakis seçim kokusu alıyor, (seçimleri) hemen ilan etsin ki toplum kurtulsun.” açıklamasında bulundu.

Miçotakis’in modern tarihe “başarısız bir siyasetçi” olarak geçeceği ileri sürülen açıklamada, Başbakanın ekonomi politikaları eleştirildi.

Seçimlere yaklaşılıyor

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, haftalık olağan basın toplantısında, Miçotakis’in söz konusu sözleri için yöneltilen soruya, “2023 seçim yılı. 2023’e yaklaşık bir ay kaldı. Seçimlerin 4 yıllık görev süresinin sonunda 2023’te yapılacağını söylemiştik. Yaklaşıyoruz.” yanıtını verdi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’ye konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Stelyos Peças da şu ifadeleri kullandı:

“En başından beri hep seçimlerin 2023’te olacağını söyledik. 2023 yaklaşıyor. Ben olası tarihleri söyleyemem. Ajandayı açan biri birçok pazar bulabilir. Mesele bu değil. Başbakan, ilkbaharda yapılacağını söylemişti. O halde yakınız, dolayısıyla vatandaşlara neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı anlatmaya başlayabiliriz.”

Siyaset sahnesindekiler, seçimlere ilişkin temenni ve öngörülerini daha sık dile getirirken basında da seçim senaryoları daha sık ele alınmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu