Teknoloji

Antalya’da teknoloji atılımı – Haberler

28/11/2022

[ad_1]

class=”medyanet-inline-adv”>

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Teknopark ve Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum-WBAF) işbirliğiyle ilk kez Antalya’da düzenlenen WBAF 2022 Akdeniz Kongresi’nde, Ar-Ge yatırımları ön plana çıktı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya OSB Teknopark Başkanı Ali Bahar, erken aşamadaki start-up’lara ve spin off’lara finansal destek sağlamak için bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurma kararı aldıklarını söyledi ve “Türkiye’nin en büyük 5 organize sanayi bölgesinden biri olan Antalya Organize Sanayi Bölgesi ve Teknopark, dijital dönüşüm yardımıyla girişimciliği desteklemeye devam edecektir. Akdeniz Bölgesi’nde teknoloji transferinin hızlandırılması, inovasyon kapasitesi ve girişimcilik becerilerinin artırılması ve bölgemizin teknoloji alanında da tarım ve turizm de olduğu gibi bir merkez olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

AR-GE’YE 10 MİLYON DOLAR YATIRIM

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antalya OSB Teknopark Başkanı Ali Bahar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen kongreye WBAF Başkanı Baybars Altuntaş, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sivil toplum kuruluşunun başkan ve yöneticileri, ATSO meclis üyeleri, Antalya OSB sanayicileri, WBAF 2022 için dünyanın 92 farklı ülkesinden gelen yatırımcı ve girişimciler katıldı. Bahar, “2018 yılında kurduğumuz Antalya OSB Teknopark, girişimcilerin hem yerel hem de küresel olarak büyümeleri için destekleyici bir ortam yaratıyor. Antalya OSB Teknopark’taki Ar-Ge çalışmaları kapsamında, 12 firma, önümüzdeki 3 yıl içinde Antalya’da 10 milyon dolardan fazla Yatırım yapacak. Bu şirketlerin yenilik alanları nanoteknoloji, iyon piller, biyoteknolojiden yeşil gübre, robotik, savunma, güneş enerjisi ve akıllı şehirlere kadar uzanıyor” açıklamasını yaptı.

Antalya’da teknoloji atılımı

Ali Bahar

DÖNÜŞÜM TURİZME DE YANSIDI

Ali Bahar, her yıl 15 milyonun üzerinde yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya’da, gelişen teknoloji ile birlikte turizm sektöründe dönüşüm yaşandığına dikkat çekerken, “Turizm artık bir tatil süreci olarak değil, yaşam biçimi olarak benimseniyor. Bu süreçte turizmde internetin etkinliği, interaktif etkileşimin ağırlığı da artıyor. Bu değişimi yakalamanın yolu da teknolojiden geçiyor” diye konuştu. Katılımcılara Antalya’nın bir tarım kenti olduğunu da hatırlatan Bahar, “Antalya, tükettiğinden fazlasını üreten, neredeyse dünyanın hemen her noktasına gıda tedariki sağlayan, bereketli topraklar üzerine kurulu. Üreticilerimizin, akıllı teknoloji cihazlarıyla tüm ekim alanını yönetme ve gözlemleme imkanına sahip olması, emek gücünü ve üretim girdi maliyetlerini minimize edip, kaliteli ve yüksek miktarda ürün sağlayabilmesini hedefliyoruz” dedi.

[ad_2]
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu