Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği elinden alınmıştır”

24/11/2022

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

BTTÖB’nden yapılan açıklamada Azınlık eğitiminde yaşanan sorunlara dikkat çekilerek, “Lozan’dan bugüne geçen süreç içinde özellikle cunta yönetiminden sonra azınlığın fikri alınmadan tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği elinden alınmıştır ve alınmaktadır” ifadelerine yer verildi.

BTTÖB tarafından yayımlanan açıklama şöyle:

“Başta Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğimizin değerli üye öğretmenleri olmak üzere, dünyadaki tüm vefakar öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kalben kutluyoruz.

Bizler Lozan Antlaşması ile bu vatana emanet bırakılırken eğitim alanında özerkliğimiz garanti altına alınmıştı. Lakin Lozan’dan bugüne geçen süreç içinde özellikle cunta yönetiminden sonra azınlığın fikri alınmadan tek taraflı çıkarılan yasalarla azınlık eğitiminin her geçen gün özel ve özerk olma özelliği elinden alınmıştır ve alınmaktadır. Bugün itibarıyla Türkçe ve Yunanca eğitim verecek anaokulu talebimiz dikkate alınmıyor. İlkokullarımızın özel statüsü dikkate alınmadan çocuk azlığı bahane edilerek okullarımız bir bir kapatılıyor.

Halihazırda görev yapan öğretmenlerimizin Türkçe bilgisinin geliştirilmesi için talep edilen Türkiye destekli seminerlere imkan verilmiyor. Türkiye üniversitelerinden mezun öğretmenlerimiz ilkokullarımızda görev alamıyor. Sayıca yetersiz olmasına rağmen yeni ortaokul ve lise açmamıza müsaade edilmiyor. Okullarımızda eğitim kalitesinin yükselmesi maalesef istenilmiyor ve devlet okulları özendiriliyor. Ülkesine sadık birer Yunan vatandaşı olarak bu haksızlığı hak etmediğimizi düşünüyor ve ülkemiz yöneticilerinin bu yanlıştan dönmelerini umutla bekliyoruz.

Tüm bu olumsuzluklar içinde 24 Kasım Öğretmeler Günü’nü kutluyoruz. Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tekrardan kutlar, saygı ve sevgilerimizi sunarız.”

Öte yandan, Batı Trakya’daki azınlık kurum ve kuruluşları da sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu