Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Libyalılar Dendias’ı protesto etti

21/11/2022

Libya’da, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın başkent Trablus ziyaretinde uçaktan inmeyi reddetmesi protesto edildi.

Yunanistan’ın Trablus Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi üzerinde Arapça, İngilizce ve Yunanca “Libya kesinlikle boyun eğmeyecek”, “Deniz sınırlarımızı kanlarımızla koruruz”, “Libyalılar barış arzuluyor ancak sen savaş istiyorsun”, “Dendias senin elinde kan lekesi var”, “Dendias savaş suçlusunun müttefiki” yazan pankartlar taşıdı.

Eylemi düzenleyenlerden Muhammed Ali, AA muhabirine Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Libya’ya yönelik “ahlaki ve diplomatik olmayan tutumunu protesto etmek için toplandıklarını” söyledi.

Ali, sözlerine şöyle devam etti:

“Dendias’ın çocukça davranışı Yunan hükümetinin seviyesizliğini gösteriyor. Onurumuza ve Libya’nın egemenliğine karşı yapılmış bu tutumu protesto ediyoruz. Bugün Libya’nın batısındaki bütün bölgelerden gençler burada toplandı. Öğrenci birlikleri ve sosyal medya üzerinden haberleşerek Yunun Büyükelçiliği önüne geldik.”

Libya’nın tek bir devlet olduğunu dile getiren Ali, “Yunanistan’a Libyalıların onurlarını zedeleyecek herhangi bir tutumu kabul etmeyeceğimiz mesajını kuvvetli bir şekilde verdik. Yunanistan’ın Akdeniz’in doğusundaki Libya’nın yeraltı kaynaklarında gözü olduğunu gayet iyi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu