Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Azınlığımızın statüsü, bazı çevreler gerçekleri kabullenmek istemiyor diye değişmez, değiştirilemez”

15/11/2022

Yassıköy Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Mehmet Arif, Gümülcine Dağcılık Derneği üyelerinin Kozladere köyü bölgesinde yaptıkları gezi sonrası derneğin sosyal medya hesabından ‘Yunan Pomakları’ paylaşımına tepki gösterdi.

Arif konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Azınlığımızın özellikleri, statüsü, mücadeleleri, geçmişi ve günümüzden geleceğe doğru devam eden hak arama çabalarının bazı çevreler gerçekleri kabullenmek istemiyor diye değişmez, değiştirilemez” ifadelerine yer verdi.

Yassıköy Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Arif açıklamasında şunları kaydetti:

“Değerli dostlar, son zamanlarda bölgemizde milliyetçi söylemlerin arttığını, Azınlığımızı hedef gösteren davranışlara her gün bir yenisinin eklendiğini büyük endişe ve tedirginlik ile gözlemlemekteyim. Azınlık bireylerinin ve toplumsal yapımızın tamamının, dini özgürlüklerinin yanı sıra etnik köken bildirme özgürlüğünün de savunucusu olarak bu gerçek dışı ve provokatif saldırı ve söylemlerin kabul edilemez olduğunu ve bu neticede Azınlığımızın özellikleri, statüsü, mücadeleleri, geçmişi ve günümüzden geleceğe doğru devam eden hak arama çabalarının bazı çevreler gerçekleri kabullenmek istemiyor diye değişmez, değiştirilemez. Bunları yazmamın sebeplerinden biri de sosyal medya hesaplarında bir dağcılık derneğinin tarihî yaka köylerimizden Kozlardere için gerçekleri çarpıtarak ve insanlarımızın hassas duygularıyla alay ederek köy sakinlerine Yunanlı Pomaklar tanımlamasını yapmasıdır. Yunan vatandaşı Batı Trakya Türkleri olarak bu ve buna benzer durumlar demokratik haklarımız çerçevesinde kabul edilemez. Yüzyıllarca devam eden köklü geçmişimizi, barışçıl yaşam tarzımızı, sadakat özelliklerimizi öne sürerek toplum arasında kargaşa çıkarmaya ve Azınlığımıza yapay bir görüntü kazandırmaya çalışanların sonunda yine başarısız olacaklarından kimsenin şüphesi olmasın.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu