Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği üyeleri Batı Trakya’da temaslarda bulundu

11/11/2022

Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği üyelerinden oluşan bir heyet Batı Trakya’yı ziyaret etti.

Dernek başkanı Rüştü Şentuna öncülüğündeki heyet 9 Kasım Çarşamba günü Batı Trakya’yı ziyaret ederek, temaslarda bulundu. Eskişehir’den gelen heyet ilk olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek, Başkonsolos Murat Ömeroğlu ile görüştü.

Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Rüştü Şentuna ve beraberindeki heyet daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne (GTGB) geçti. Burada GTGB Başkanı Sedat Hasan’la görüşen konuklar, Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Konuyla ilgili olarak GTGB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Bşk Rüştü Şentuna ve beraberindeki heyet deneğimizi ziyaret etti. Başkanımız Sedat Hasan heyete derneğimizin tarihi süreci ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.”

Heyet daha sonra İskeçe’ye geçerek İskeçe Türk Birliği’ni ziyaret etti. Konuk heyet İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler karşıladı. İTB Başkanı Ahmetoğlu yaptığı konuşmada derneğin kuruluşu, faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“MÜCADELEMİZ MUTLAKA HAK ETTİĞİ ADALETİ ELDE EDECEKTİR”

Ziyaretle ilgili olarak İskeçe Türk Birliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: İTB’nin bir sivil toplum kuruluşu olarak kültür, sanat alanında yaptığı çalışmalarla Batı Trakya Türklerinin kültürel zenginliğine katkı yapmaya ve bu birikimi genç nesillere aktarmaya çalıştığını belirten Ahmetoğlu, İTB’nin hukuk mücadelesi ne anlattı.

1983 yılında derneğin tabelasının yerinden sökülmesinin ardından İTB’nin yasal statüsü ve tüzel kişiliğinin iptal edilmesine karşı verilen mücadeleyi anlatan Ahmetoğlu, ‘Bu mücadele süreci yaklaşık 40 yıldır devam ediyor. İsmindeki ‘Türk’ ibaresinden dolayı hakkında kapatma kararı verilen İskeçe Türk Birliği olarak sürdürdüğümüz mücadeleden bahsediyorum. Ortada derneğimizle ve diğer azınlık dernekleriyle ilgili olarak 14 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Hukuka, demokrasiye ve insan haklarına inanan ve bu doğrultudan şaşmayan mücadelemiz bir gün mutlaka hak ettiği adaleti elde edecektir. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın en eski sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği maruz kaldığı haksızlık ve adaletsizlikten mutlaka kurtulacaktır. Bizler bu inancımızdan bir saniye olsun vazgeçmedik.’ ifadelerini kullandı.

Eskişehir Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Rüştü Şentuna da yaptığı konuşmada, İskeçe’de ve İTB’de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Dernekleri hakkında bilgi veren Şentuna, kökeni Balkanlara dayanan heyet üyelerinin bölgeyi yakından tanımak istediklerini söyledi. Dernek olarak Yunanistan ve Bulgaristan’ı kapsayan bir geziye çıktıklarını kaydeden dernek başkanı Şentuna, kendilerine gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti.

Eskişehir’den gelen konuk heyet daha sonra Selanik’e gitmek üzere İskeçe’den ayrıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu