Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Ege’nin iki yakasında belediyeler arasında “Dostluk ve İşbirliği Beyanı” imzalandı

11/11/2022

Türkiye’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Yunanistan’ın Vironas Belediyesi ve Kesariani Belediyesi arasında “Dostluk ve İşbirliği Beyanı” imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, burada yaptığı konuşmada, Yunanistan’dan gelen belediye başkanlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkeler arasındaki gerginliğin arttığı zamanlarda barış girişimlerinin daha önemli olduğunu düşündüğünü belirten Soyer, şunları kaydetti:

“Barış için mücadele etmek her zaman değerlidir. Gerginlik arttığı zaman bu daha da önemlidir. Bu nedenle toplantı için Bülent Tanık’a ve arkadaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Bu beyanname, ilişkileri geliştirmek için çok değerli. İki belediye başkanına de çok teşekkür ediyorum. Daha iyi bir gelecek için beraber çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuk belediye başkanları Katopodis ve Voskopoulos da imzalanan “Dostluk ve İş Birliği Beyanı” için Soyer’e teşekkür ederek hediye verdi.

“Dostluk ve İşbirliği Beyanı”nın toplumlar arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi, iki ülke vatandaşlarının ve şehirlerin sosyal aktörlerinin çok yönlü iletişiminin teşvik edilmesi ve Akdeniz’de barış köprüleri inşa edilmesini amaçladığı belirtildi.

Diğer yandan tören öncesinde Uluslararası Örgütler ve Küreselleşme Gözlemevi (PADOP) Başkanı Panos Trigazis’e Ege Barış ve İletişim Derneği tarafından “Barışa Ömür Boyu Emek Ödülü” verildi. Ödüle bu yıl Soyer’in de layık görüldüğü, ödülünün ilerleyen günlerde takdim edileceği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu