Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Büyük Önder Atatürk vefatının 84. yılında anıldı

10/11/2022

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 84. ölüm yıl dönümünde doğduğu topraklarda da anıldı. Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen anma törenine Batı Trakya genelinden çok sayıda soydaş katıldı.

Gümülcine’deki anma törenine katılan soydaşlar Atatürk’ün son nefesini verdiği saat 09:05’ten önce başkonsolosluğa gelmeye başladı.

Gümülcine’de Atatürk için düzenlenen anma törenine; ev sahibi Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve başkonsolosluk çalışanlarının yanı sıra, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Danışmanı Ahmet İbram, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, diğer azınlık kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda soydaş katıldı.

Tören, Atatürk’ün vefat ettiği saat 09:05’te bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

YAZAR RAHMİ ALİ’DEN ATATÜRK VURGUSU

Bu yılki anma töreninde, emekli öğretmen ve Batı Trakyalı yazar Rahmi Ali Atatürk’le ilgili konuşma yaptı.

“O KAHRAMANLIĞIN UMUDUN BİR TİMSALİYDİ”

Atatürk’ün tarihi simalar içinde en sevdiği insanlar arasında yer aldığına dikkat çeken Ali sözlerine şöyle devam etti: “Atatürk hakkında bir şeyler yazmak konuşmak kolay değil. Burada azınlık basınında O’nun hakkında bir şeyler yazmak isterken elim titremiştir hep. Ama tarihi simalar içinde en sevdiğim en saydığım en hayran kaldığım biri O olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk o askeri başarılarının yanı sıra o kısacık 15 yıl içinde inanılmaz işler başarmıştır. O’nu anlatmak koskoca bir imparatorluğun enkaz üzerinde yeni bir devlet Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk ulusuna ‘aydınlanma’ yollarını açan bir deha hakkında ben ne söyleyebilirdim ya da ne söyleyebilirim. Atatürk’ü sevmenin Türk ulusunun sevmekle eşdeğer olduğuna inanmıştım. Atatürk’e olan sevgim O’nun sadece yıkılan Osmanlı imparatorluğu üzerine yeni bir devlet kurmuş olması ve Türk ulusuna cumhuriyet idaresine getirmiş olması değildi. Hayatı kavramış, Türk ulusunu muasır medeniyetler seviyesine götürecek yolları özenle seçmişti. Daha çocukluk yıllarımdan hatırlıyorum. İnsanlar büyüklerimiz: Atatürk der başka bir şey demezlerdi. O kahramanlığın umudun bir timsaliydi.

“UYGARLIK YOLUNDA BAŞARI, YENİLİYE BAĞLIDIR”

Son olarak emekli öğretmen Ali sözlerini şöyle tamamladı: Şimdilerde her Türk aydının yüreğinde Atatürk’ün şu sözleri vardır: “Uygarlık yolunda başarı, yeniliye bağlıdır. Toplumsal hayatta, ekonomi hayatında, bilim ve fen alanında başarılı olabilmek için tek gelişme ve ilerleme yolu budur.”

Evet; “O bir kurtuluş. bir Cumhuriyet. her 10 Kasım’da bir sessizlik ve Onuncu Yıl Marşı içimizde. ulusça birlik, ulusça dirlik.” Ölümünün 84. yılında büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, sevgi ve minnet duygularıyla anıyoruz.”

Son olarak Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu Ataşesi Can Sercan Altay, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Ataşe Altay konuşmasında şunları kaydetti:

“ATATÜRK DÜNYANIN SÖMÜRÜLEN VE ESARET ALTINDA EZİLEN BİRÇOK ULUSUNA DA UMUT IŞIĞI OLMUŞTUR”

“Burada, ulu önderimiz Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 84. yılında, Atamızı ve başta çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bizlere bıraktığı değerleri anmak üzere bir araya geldik.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları öncülüğünde verilen Kurtuluş Savaşımız, sadece Türk milletinin kaderini değiştirmemiş, dünyanın sömürülen ve esaret altında ezilen birçok ulusuna da umut ışığı olmuştur. O, “milletlerin esareti üzerine kurulmuş kurumlar, her tarafta yıkılmaya mahkûmdur” demekle dünya milletlerinin sömürülen halklarına da tercüman olmuştur.

XX.Yüzyılın en büyük lideri olarak kabul edilen Atatürk’ün ebediyete intikali tabiatıyla tüm Dünya’yı fazlasıyla ilgilendiren bir olaydı. Bunun bir yansıması olarak Atamızın vefatı ertesinde bütün dünya basını onun kaybını okuyucularına aktarmışlar ve dünya barışına yaptığı katkıları büyük bir hayranlıkla anlatmışlardır.

“O’NUN MANEVİ KUDRETİ VE FİKİRLERİ TÜRK MİLLETİNE VE BÜTÜN DÜNYAYA HER ZAMAN YOL GÖSTERMİŞTİR”

Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu eşsiz devlet adamı Atatürk, mücadelesi ve büyük idealleri ile bütün dünyaya örnek olmuş, dost ve düşman bütün ülkelerin takdirini kazanmıştır. Onun düşünceleri ölümünden sonra daha da önem kazanmış, manevi kudreti ve fikirleri Türk milletine ve bütün dünyaya her zaman yol göstermiştir.

O, Anadolu da yeniden dirilişin ve kalkınmanın lideri olmuştur. Hayatını kaybetmiş bir devletin öz cevherinden Türk millî şuurunu uyandırarak bağımsızlık ve millet egemenliğine dayalı yepyeni bir devlet kurmuş, bu devletin sürekliliğini sağlamak için de çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı ve geçmeyi hedeflemiştir. Türk millî mücadelesinin arkasından bütün dünyaya çok önemli bir gerçeği göstermiştir ki; bir millet inançla mücadele ederse mağlup edemeyeceği hiçbir kuvvet yoktur.

“ATATÜRK, MİLLETİNE YÜCE DUYGULARLA BAĞLI BİR DEVLET ADAMI VE KOMUTANDI”

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletine yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını ve sevgisini en önde tutan, hayattayken ve ölümünden sonra da maddi ve manevi tüm varlığını çok sevdiği milletine adamış bir devlet adamı ve komutandı.

Atamızın bizlere yüklediği sorumlulukları, gösterdiği hedefleri ve mücadele azmini yalnızca 10 Kasımlar’da değil daima hatırlıyor, tüm vatan Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Atam, Aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu