Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

08/11/2022

“Hükümetin isabetsiz düzenlemelerden dolayı kriz hafiflemenin aksine daha da derinleşmektedir”

SİRİZA Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Rodop ili milletvekili adayı Özgür Ferhat, “hükümet yetkilileri vatandaşa sahip çıkıp yakıt ve akaryakıt fiyatlarını dengede tutup kolaylık sağlayacağının aksine binlerce aileyi zor durumda bırakmaktadır” dedi.

Özgür Ferhat, hükümetin akaryakıt yardımıyla ilgili uygulamalarına eleştirilerde bulunarak, “akaryakıt yardımında ciddi aksaklıklar ve isabetsiz düzenlemelerden dolayı bölgeler arasında haksızlıklara yol açan uygulamalardan dolayı kriz hafiflemenin aksine daha da derinleşmektedir” ifadelerine yer verdi.

Ferhat konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Son yılların en büyük enerji krizini yaşamaktayız. Ekonomi, enerji ve yaşam standartları açısından oldukça çetin geçecek ve aile bütçelerimizi olumsuz etkileyecek bir kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde, vatandaşın artık kâbusu haline gelen elektrik faturalarına ek olarak birde ev ve işyerlerini ısıtma faturaları eklenmektedir. Tüm bu ekonomik faktörler güncel hayatımızı etkilemeye devam ediyorken, hükümet yetkilileri vatandaşa sahip çıkıp yakıt ve akaryakıt fiyatlarını dengede tutup kolaylık sağlayacağının aksine binlerce aileyi zor durumda bırakmaktadır.

Isıtmada kullanılan katı yakıt (odun, pellet vs) ve akaryakıt yardımında ciddi aksaklıklar ve isabetsiz düzenlemelerden dolayı bölgeler arasında haksızlıklara yol açan uygulamalardan dolayı kriz hafiflemenin aksine daha da derinleşmektedir.

Haksız uygulamanın en büyük göstergelerinden biride on binin üstünde nüfusu olan bölgeleri katı yakıt yani odun ve pellet yardımından mahrum edilmesidir.

Kendi bölgemizi göz önünde bulundurduğumuzda Gümülcine sakinleri bu yardımdan ne yazık ki yararlanamamakta.

Diğer yandan bölgemiz sakinlerinin büyük kısmı 100-400 Euro arası yardım hak ediyorken başkent Atina’da bazı durumlarda aile başı yardım payları 1600 Euro’ya kadar varmakta.

Bu uygulamanın mantığının, vatandaşın zorluklarını ve yüklerini azaltma ölçeğinin  tam olarak nerede bulunduğunu anlamak mümkün değil.

Derhal bu haksızlıkların giderilmesini, vatandaşların mağdur edilip soğuklarda kaderine terk edilmemesini talep etmekteyiz. Günümüzün siyasi tablosuna atfen…

Doğada canlılar çetin kışları geçirir ama yedikleri ayazı asla unutmazlar. O yüzden halkı yanımıza alarak bu durumları yaratan tüm siyasi rakipleri, hükümeti yahutta yandaşı olan muhalifleri, seçim günü sandıklarda bekleyeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu