Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Bu yangın Batı Trakya’nın doğal zenginliğinin önemli bir kısmını yok etmektedir”

06/11/2022

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, “Karlık Dağı’nda çıkan yangın ne yazık ki, Batı Trakya’nın doğal zenginliğinin önemli bir kısmını yok etmektedir” dedi.

Milletvekili Baran, Karlık Dağı ve civarında ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Bölgede çıkan yangınla ilgili olarak Baran, “22 Ekim’de ormanın ulaşılması zor bir bölgesinde çıkan yangın ne yazık ki, Batı Trakya’nın doğal zenginliğinin önemli bir kısmını yok etmektedir. Yunanistan’ın dört bir yanından 100’den fazla itfaiyecinin orada alevlerle mücadele ettiği ve erişimi zor bir bölge olduğu için itfaiye araçlarının yaklaşmakta zorlandığı konusunda bilgilendirildim” görüşlerine yer verdi.

“Bu büyük ekolojik felaketin etkileri yangın tamamen söndürüldükten sonra bölgede yaşayanlar için belli olacaktır” diyen Baran şunları aktardı:

“Bölgede ideal bir yaşam alanı oluşturan büyük orman arazilerinin yok olduğunu unutmamalı ve yerel halkın endişelerini dikkate almalıyız.

İskeçe bölgesinin dağlık kolunda İtfaiye Biriminin kurulması ve benzer büyüklükte olası bir yangın durumunda ulaşılamayan ormanlık alanlarına erişimin sağlanması için ek yolların açılması gerektiğini defalarca vurguladım ama maalesef şu ana kadar devlet tarafından olumlu bir yanıt alamadım.

Ayrıca yetkili makamların yangınla mücadeleyi neden bu şekilde yönetmeyi tercih ettiklerine ilişkin daha iyi bir bilgilendirme, Batı Trakya’da yaşayanları bir nevi rahatlatacaktır. Vurgulamak istediğim son konu da büyük radyo, televizyon kuruluşlarının bu yangından, önemsizmiş gibi, çok az ölçüde bahsetmekte olmasıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu