Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Pfizer’dan karma aşı müjdesi! Testler başladı

04/11/2022

ABD’li ilaç üreticisi Pfizer Inc ve Alman ortağı BioNTech SE’nin Kovid-19 ve grip salgınını hedef alan karma bir aşı için çalışma başlattıkları açıklandı.

Tek doz olarak geliştirilen aşının mRNA Kovid-19 aşısı, grip aşı ve Omicron hatırlatma dozlarının bir kombinasyonu olarak çalışıldığı bilgisi verildi.

BioNTech’in sponsorluğunda yürütülen çalışma, kombinasyon aşısının güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve bağışıklık tepkisi oluşturma yeteneğini değerlendirmeyi amaçlıyor. ABD’de yürütülen çalışmalar ABD’de yürütülüyor. 18 ile 64 yaşları arasında 180 gönüllü ile yapılacak çalışma için ilk gönüllüye bir doz uygulama yapıldı.

Öte yandan Moderna Inc ve Novavax Inc, şirketlerinin de benzer bir aşı üzerinde çalıştığı aktarıldı.

OMICRON İÇİN BENZER SÜREÇ İZLENMİŞTİ

Pfizer ve BioNTech, Omicron’a özgü geliştirdikleri aşı için klinik çalışmaların yine 18-55 yaş grubundaki gönüllü kişilerle birlikte başlatmışlardı.

420 yetişkinde ilk doz ve hatırlatıcı doz şeklinde uygulanarak geliştirilen aşı piyasaya sürülmeden önce gerekli testlerden başarı ile geçmişti.

KIŞ AYLARINDA GRİP İLE BAĞIŞIKLIK DAHA DÜŞÜK OLUYOR

Omicron varyantının hızlı yayılması sonrası inceleme yapan bilim insanları BA.4 ve BA.5 alt varyantların hem Aşı hem de doğal yoldan sağlanan bağışıklıktan kaçabildiğini keşfetmişti.

SALGIN HENÜZ SONA ERMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) Temmuz ayında yaptığı açıklamada, koronavirüsün iki buçuk yılın ardından hala küresel bir acil sağlık durumu olmaya devam ettiği bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu