Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Avrupa Parlamentosu: “Yunanistan, dinleme skandalını seçim öncesi aydınlatsın”

04/11/2022

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki dinleme skandallarına ilişkin iddiaları inceleyen Avrupa Parlamentosu heyeti PEGA, Yunanistan’daki dinleme skandalına ilişkin iddiaların 2023’te düzenlenecek genel seçim öncesi aydınlatılmasını istedi.

Atina’daki incelemelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan PEGA Raportörü Sophia In’t Veld, “Preditor” isimli casus yazılımı Yunanistan’da kimin, ne sebeple kullandığına dair net kanıt elde edemediklerini dile getirdi.

Net kanıtların bulunabilmesi için yetkililerin heyetle daha çok bilgi paylaşması gerektiğini belirten Veld, “Yapbozun tüm parçalarına sahip değiliz ancak birçok parçasına sahibiz.” dedi.

Veld, heyetin sadece Yunanistan değil, başka AB ülkelerinde de benzer incelemelerde bulunduğunu aktararak, “Bu durum, gelecek yıl (Yunanistan’da) yapılacak seçimlerden önce acilen ve tamamıyla aydınlatılmalı.” diye konuştu.

Ulusal hükümetlerin AB organlarında da temsil edilmesi nedeniyle ulusal seçimlerin aynı zamanda Avrupa seçimleri anlamına da geldiğini kaydeden Veld, “Bu nedenle (seçimler) özgür ve adil olmalı. Seçimlerden önce her tür şüphe bertaraf edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Veld, ülke içindeki soruşturmayı yeterli bulmadığını, Yunan yetkililerin Europol ile de işbirliği yapmasından yana olduğunu ifade etti.

Heyet Başkanı Jeroen Lenaers ise hükümet yetkilileri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteciler ve dinleme mağdurlarıyla görüştüklerini belirterek, “Birçok sorumuzun hala cevap beklediğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu