Teknoloji

Hedef 100 bin teknoloji girişimi

28/10/2022

[ad_1]

class=”medyanet-inline-adv”>

Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi (ENHANCHER) kapsamında başarılı projeler ödüllendirildi. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 32.5 milyon Euro bütçesi olan proje kapsamında 5 farklı hibe programı ilan edilerek, 117 projeye yaklaşık 11 milyon Euro kaynak tahsis edildiğini açıkladı. ENHANCHER Projesi, 2020 yılında Avrupa Birliği mali yardım fonu çerçevesinde hayata geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün yararlanıcısı olduğu projede Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi ICMPD Türkiye’de uygulayıcı bir rol üstleniyor.

‘GAZA BASTIK’

ENHANCER kapsamında düzenlenen programda başarılı projelere sertifikaları verildi. Törene, Bakan Varank’ın yanı sıra AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) Direktörü Martijn Pluim da katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, Türkiye ile Avrupa Birliği’nin 60 yıllık bir ortaklığı olduğunu belirterek “Türkiye-Avrupa Birliği mali işbirliği süreci kapsamında başlattığımız Rekabetçi Sektörler Programı’nda, bilhassa son dönemde gaza bastık desem, herhalde abartmış olmayız. Ardı ardına proje açılışları yaptığımız bereketli bir dönemden geçiyoruz. Avrupa Birliği ile Rekabetçi Sektörler Programı’nda yakaladığımız etkin ve verimli iş birliğinin, ENHANCER projesi ile de devam etmesi” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE PARLAYAN YILDIZ

Bakan Varank bakanlık olarak girişimciliği baş tacı ettiklerini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisinde girişimciliğe yönelik birçok hedef belirledik. Teknoloji tabanlı girişimciliği stratejimizin odağına aldık. Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisini çok yakın zamanda ilan edeceğiz. Bu Strateji ile 2030 yılına kadar 100 bin teknoloji girişiminin kurulmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin Avrupa’nın girişimcilikte parlayan yıldızı olduğunun altını çizen Varank, “Şüphesiz Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi ENHANCER da, gerek bütçesi gerekse hedefleri ile Türkiye’nin bu ivmelenmesine katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Hedef 100 bin teknoloji girişimi

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKI

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Várhelyi, Avrupa Birliği’nin ENHANCER projesi ile küçük ve orta ölçekli işletmelere 32.5 milyon Euro tutarında fon sağlayacağını belirterek bu alanda istihdam yaratılmasına destekleyeceklerini söyledi. Proje bin 200 sürdürülebilir iş yaratmayı, 300 yeni işyerinin kurulmasını ve iş dünyası buluşmaları ile girişimcilere 400 yeni iş imkanı sağlamayı hedeflediklerini anlatan Varhelyi, “Yeni ürün geliştirme ve pazara erişimin geliştirilmesini de desteklemekteyiz” dedi. Ayrıca programda başarılı 26 projeyi temsilen 7 katılımcıya sertifikaları Bakan Varank ve Komiser Varhelyi, tarafından verildi. Sertifikalarını alan kurum ve kuruluşlar şöyle: Sultanbeyli Belediyesi, Kayseri Ticaret Odası, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, Ata Isı Rezistans, Oregon Teknoloji Hizmetleri, Pakköy Gıda ve Karateke Mahallesi Sulama Kooperatifi.

class=”medyanet-inline-adv”>

PROJENİN HEDEFLERİ

Enhancer, 2023 yılı sonuna kadar devam edecek. Proje, Girişimcilik ve geçim kaynakları imkânlarını iyileştirerek Türkiye’deki girişimcilik kültürüne katkıda bulunmayı amaçlıyor. Proje kapsamında girişimcilik faaliyetlerinin artırılması, yerel girişimcilik ekosisteminin etkin ve kapsayıcı hizmet vermek üzere geliştirilmesi, merkezi ve yerel düzeyde politika, uygulama ve koordinasyonun güçlendirilmesi hedefleniyor. Proje; İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Hatay olmak üzere 11 ilde uygulanıyor. Projede, girişimci adaylarının iş kurma eğilimlerini artırmanın yanında yeni kurulan veya büyüme potansiyeli bulunan firmaların başarı ve büyüme imkânını yükseltmeye yönelik çeşitli hizmet ve destekler sağlanıyor.

 

 

[ad_2]
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu