Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

28 Ekim “OHİ” Bayramı törenlerle kutlandı

28/10/2022

Yunanistan’da 28 Ekim “OHİ” (HAYIR) Bayramı, bugün ülke genelinde törenlerle kutlandı.

İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin Yunanistan’ı işgal etmek istemesine karşı Yunan halkının başlattığı direniş sonucu kazanılan zaferin simgesi “OHİ” (HAYIR) Bayramı her yıl ülke genelinde törenlerle kutlandı.

Törenler başta başkent Atina’da olmak üzere diğer şehirlerde, ilçelerde ve belediyelere bağlı büyük köylerde düzenlendi.

Gümülcine ve İskeçe illerinde düzenlenen törenlerde, kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştiren sivil toplum kuruluşların üyeleri, azınlık ve çoğunluk okullarında eğitim gören öğrenciler ve askerler geçiş yaptı.

Gümülcine’deki törene hükümeti temsilen, Vatandaşı Koruma Bakanlığı Kamu Güvenliği Genel Sekreteri Mihail Karamalakis katıldı. Törende ayrıca Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios, Gümülcine Belediye Başkanı Yannis Garanis, milletvekilleri Evripidis Stilyanidis, Dimitris Haritu ve diğer yetkililer yer aldı.

İskeçe’deki törene ise hükümeti temsilen İçişleri Bakan Vekili Stelios Peças katıldı. Iskeçe’deki törene milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Burhan Baran, Spiros Çilingiris, İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis, yerel yöneticiler ve diğer yetkililer katıldı.

Kutlamalar çerçevesinde öğrenciler, dernekler ve askeri birlikler resmi geçit töreninde yer aldı.

28 Ekim OHİ bayramı nedeniyle yapılan geçit törenine Gümülcine’de azınlık ilkokullarıyla, Celal Bayar Azınlık Ortaokul – Lisesi öğrencileri de katıldı. İskeçe’de de azınlık ilkokulu ile Azınlık Ortaokul ve Lisesi de resmi geçitte yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu