Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Zeybek, yatay geçiş haklarındaki değişikliği meclis gündemine taşıdı

21/10/2022

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Azınlık öğrencilerinin yatay geçişleriyle ilgili olarak hükümetin almış olduğu yeni kararını meclise taşıdı.

Zeybek meclise sunduğu soru önergesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ““Yeni Demokrasi Hükümeti, 4692/2020 sayılı Kanunun 78. maddesi ile üniversitelere özel kontenjanla kabul edilen Azınlık mensubu öğrencilerin sözkonusu kanunun 76. Maddesinde değişikliğe giderek bu kategorideki öğrencilere yatay geçiş yapma olanağını kaldırmıştır” ifadelerini kullandı.

Zeybek soru önergesinde şunları dile getirdi:

SİRİZA Hükümeti, 4332/2015 sayılı kanun ile, zor ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak aynı aileden farklı şehirlerde okuyan öğrencilere destek amacıyla, öğrenci kardeşlere yatay geçiş hakkı tanıdı.

Yeni Demokrasi Hükümeti, 4692/2020 sayılı Kanunun 78. maddesi ile üniversitelere özel kontenjanla kabul edilen Azınlık mensubu öğrencilerin sözkonusu kanunun 76. Maddesinde değişikliğe giderek bu kategorideki öğrencilere yatay geçiş yapma olanağını kaldırmıştır, yani öğrenci kardeş statüsünde olan kriterlerden değil aynı kanunun 75. Maddesi gereğince sadece sosyal ekonomik kriterlere göre yatay geçiş başvurusu yapma hakkı tanınmaktadır.

Yatay geçiş hakkı ekonomik olarak zorda olan ailelerin çoçuklarına eğitim sürecini kolaylaştırmak amacıyla verilir. Aynı aileden olup farklı üniversite ve şehirlerde eğitim gören kardeş statüsünde yapılan yatay geçişler de velilerin iki öğrenci okutmak ve maliyetin kısıtlanması adına sağlanan bir kolaylık olarak verilmiştir.

Bu nedenle, üniversitelere azınlık kontenjanı ile kabul edilen öğrencilerin kardeş statüsünden yapılan yatay geçiş hakkından mahrum edilmesi haksızlıktır.

  • Κardeş öğrenci kategorisi ile yatay geçiş hakkı özel kategorilere de verilmesi gerektiğinden.
  • Hiçbir gerekçe gösterilmeden azınlık öğrencilerini kardeş kategorisinde yapılan yatay geçişlerden yararlanma hakkı verilmediğinden.

Sayın Bakana sorulur?

1.Kardeş statüsünde bulunan Azınlık mensubu öğrencilerin bu kriterdeki yatay geçişten yararlanamama gerekçesi nedir?

2.Bu özel yatay geçiş kategorisinde bulunan öğrencilerin, 2022-23 akademik yılı için daha ileriki bir tarihte olsa dahi kardeş kategorisiyle yapılan yatay geçişlerden yararlanma hakkını tanımayı düşünüyor musunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu