Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Tarkan Multaza ÜLKÜ’ye konuştu… Adaylığını açıkladı…

13/10/2022

Doğu Makedonya Trakya (DMT) Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, “Bölgemizin en büyük sorunların başında ekonomi geliyor. Ürettiğimiz ürünlerimize katma değer katmamız gerekir, bu anlamda her alanda kooperatifler kurarak biraya gelmemiz çok önemlidir. Kapsamlı çalışmalar yapıldığı takdirde, Avrupa’da yapılan işlerin çoğu burada da hayata geçirilebilir” dedi.

Son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin ÜLKÜ’ye konuşan Tarkan Multaza, “Önümüzdeki 2023 yılı yapılacak olan yerel seçimlerde Kozlukebir Belediye başkan adayıyım. Bu konuyla ilgili kesin kararımı 2023 yılına girdiğimizde Ocak ayında açıklayacağım. Uzun yıllar yerel yönetimlerde almış olduğum görev ve özel sektördeki faaliyetlerimden dolayı bölgemizin sorunlarını iyi bildiğim kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

ÜLKÜ: Öncelikle Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı olarak, bölgemizin sorunlarına yönelik çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

“KISITLI İMKANLARLA BÜYÜK BİR BÖLGEYE HİZMET ETMEK ZOR”

Tarkan MULTAZA: Öncelikler bana bu fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bölgemizin sorunları mutlaka çok. Hepsini çözmek maalesef imkansız. Günlük ihtiyaçlar her zaman doğmakta tabii. Bu esnada yıllardır süre gelen sorunlar da var. Bunların başında yollar ve sulama sorunları bölgemizi kısmen ve fiilen ilgilendirmekte. Başlıca çalışmalarımız tabii ki alt yapı bunlar da uzun zamandır, sorun olan çaylardaki geçitler ve asfaltlar var onların çalışmalarını yaptık ve bu alandaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tabii bunlar yeterli değil bunun bilincindeyiz, ama kısıtlı imkanlarla büyük bir bölgeye hizmet etmek maalesef zor. Bununla beraber sulama sondajları konusunda kendi vilayetimizin 4 belediye başkanına ekonomik yardımlarda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Bunlar şu ana kadar göze batan bazı işlerimiz bunun devamında ufak çaplı işlerimizde var, tabii ama bunlar kadar etkili ve göze batan çalışmalar değil. Tabii bu esnada bizim dönemimizde açılan bir de Bulgaristan yolu var ki bölgemize gerek turizm, gerekse satış açısından, katma değer kazandırdı. Bunlar başlıca öne çıkan çalışmalarımız. Ekonomik anlamda bölgemize kazandırdığımız covid önlemleri nedeniyle zarara uğrayan işletmelerimize yardımlarda bulunduk. Aynı şekilde tütüncülerimiz için kazanılmış ödenekler gibi benzer çalışmalarımız oldu. Tabii burada vekillerimizin ve halkımızın da desteğini göz ardı edemeyiz.

ÜLKÜ: Bugüne kadar edindiğiniz siyasi tecrübelerinize göre bölgenin en büyük sorunları nelerdir?

“KAPSAMLI ÇALIŞMALAR YAPILIRSA, AVRUPA’DA YAPILAN İŞLERİN ÇOĞU BURADA DA HAYATA GEÇİRİLEBİLİR”

Tarkan MULTAZA: Bana göre bölgemizin en büyük sorunların başında katma değer yani buna bağlı olarak ekonomik sıkıntılar geliyor. Maalesef ürettiğimiz ürünlerimize katma değer katamadık. Bunun tabii ki çok yönlü sebepleri var. İlk olarak kooperatifleşme ki, bölgemizde bu tip oluşumların eksikliğini çok yaşıyoruz. Tabii buna bağlı olarak tarlalarımızın bütünleştirilmesi ve sulama barajları başlıca bölgesel sorunlarımız diyebilirim. Bu konuyu biraz açmak gerekirse, bölgemiz aslında tarım ve hayvancılık konusunda çok ama çok geri kalmış bir durumda. 1900’lü yılların teknoloji ve imkanlarını kullanmaktayız. Yeni nesil olarak maalesef modern tarımın sunduğu imkanları iyi kullanamıyoruz. Hayvancılık sektöründe de ciddi adımlar atamadık. Örneğin halkımız ekonomik zorluklar nedeniyle yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. Bu anlamda biraz kapsamlı çalışmalar yapılırsa, Avrupa’da yapılan işlerin çoğu burada da hayata geçirilebilir. Örneğin Hollanda’da olan seracılık sektörünün benzer yapılanması bölgemizde de olabilir. Bu ve bunun gibi benzer çalışmalar, bölge insanımıza yardımcı olacağı gibi, bu noktada Avrupa fonlarının kullanımı üzerine halkımıza da sunumlar yapmalı, bunları en iyi şekilde anlatmamız gerekir diye düşünüyorum.

ÜLKÜ: Siyasetin dışında yapmış olduğunuz iş gereği halkla ve özellikle Azınlık insanı ile devamlı iletişim halindesiniz, Azınlığın içinde bulunduğu ekonomik koşulları nasıl değerlendiriyorsunuz?

“AZINLIĞIMIZIN EKONOMİK SORUNLARINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Tarkan MULTAZA: Azınlığın içinde bulunduğu ekonomik sorunlar, bir siyasetçi tarafından bir gün içinde veya kısa bir dönem içinde çözülebilecek bir durum değil. İşimiz ve çalışma alanımız gereği azınlığımızın özellikle ekonomik sorunlarını yakından takip ediyoruz. Azınlık insanıyla iç içe olup değerlendirmeyi onların ihtiyaçları ve güçleri doğrultusunda yapmak gerekir. Bunun için de bütün kanunlarda olduğu gibi halkla ilişkiyi gösteren “dimosio diavulefsi” şeklinde yapılmalı. Bu da tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil. Her gün büromuzdan yüzlerce vatandaşımız geçiyor ve herkes kendine göre sorunlarını özetliyor ve gidiyor. Bunların bazıları bizim tarafımızdan sonuca ulaştırılmış olsa bile, bazıları da maalesef bir sonuca ulaşamıyor. İstatistik bizim için o kadar önemli olmasa da rakamlar her zaman doğruyu söyler. Bu gibi bir çalışmanın öncülüğünü yapmaya çalışıyoruz, Umarım kısa sürede bu konuyla ilgili gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız. Zor günler geçirdiğimiz bir gerçek. Önce ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, ardından covid dönemi, şimdi de Rusya – Ukrayna krizi. Bunların hepsi tüm dünyada etkili olduğu gibi, ülkemizde de büyük sorunların başında geliyor. Ama tüm bu gelişmeler azınlığımızı daha da derinden etkiledi Öyle ki hepimiz dar ölçekli bütçe ve ekonomiye sahip olduğumuz için bu krizlerden daha da çok etkilendiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

ÜLKÜ: Son dönemde sizler de takdir edersiniz ki, halk arasında isminiz Kozlukebir Belediye Başkanlığı adaylığı için geçiyor. Bu konuya biraz açıklık getirir misiniz, Kozlukebir Belediye Başkanlığına aday mısınız?

“KOZLUKEBİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYIYIM”

Tarkan MULTAZA: Bunu burada ilk defa sizin aracılığınızla paylaşmak istiyorum. Önümüzdeki 2023 yılı yapılacak olan yerel seçimlerde Kozlukebir Belediye başkan adayıyım. Bu konuyla ilgili kesin kararımı 2023 yılına girdiğimizde Ocak ayında açıklayacağım. Uzun yıllar yerel yönetimlerde almış olduğum görev ve özel sektördeki faaliyetlerimden dolayı bölgemizin sorunlarını iyi bildiğim kanaatindeyim. Bu anlamda bölge halkımıza daha iyi hizmet etme adına bu kararı aldım. İnşallah bu adaylığım bölge halkına hayırlı olur. Azınlık olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz, hep birlikte el ele vererek bu sorunların üstesinden geleceğimize inancım tamdır. Hepimiz, halkımız için hayırlı olmasını diliyorum.

ÜLKÜ: Geçtiğimiz günlerde hükümet Azınlığın en büyük sorunlarından biri olan müftülük yasasında düzenlemeye gitti, bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

“MÜFTÜLÜK, VAKIFLAR VE EĞİTİM KONULARI, BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Tarkan MULTAZA: Hükümetin müftülükler konusunda almış olduğu karar, biz azınlığın istek ve arzularını karşılamıyor. Hepimizin bildiği üzere; müftülük, vakıflar ve eğitim konuları, bizim kırmızı çizgimizdir. Bunu her fırsatta dile getirdik ve her platformda da dile getirmeye devam ediyoruz.

ÜLKÜ: Son olarak Batı Trakya Türk Azınlığına neler söylemek istersiniz, hangi mesajı vermek istersiniz?

“ÇOCUKLARIMIZ BİZİ ÖRNEK ALIYOLAR, ONLARA BİRLİK BERABERLİK DERSİ VERELİM”

Tarkan MULTAZA: Son olarak azınlık insanımıza şunu söylemek istiyorum; Umutlarımızı yitirmeyelim, mücadeleye devam edelim. Eskiler çok daha iyi bilirler, onlar daha da zor günler geçirmiş olmalarına rağmen bu ata topraklarını terk etmediler. Biz de bu mücadeleyi bırakmayalım ve burada daha da iyi yaşamak için hep birlikte mücadele edelim. Ekonomik anlamda Avrupa fonlarını en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arayalım ve geleceğimizi inşa edelim. Çocuklarımız bizi örnek alıyolar, onlara birlik beraberlik dersi verelim. Eskiden olduğu gibi birliğimizi, beraberliğimizi, geri kazanalım. Unutulmamalıdır ki, birlikten kuvvet doğar. Bu zor dönemlerde en çok ihtiyacımız olan da budur diye düşünüyorum. Bölge halkımıza saygılarımı sunarım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu